Tape Reading

Tape Reading

Čo je Tape Reading?

Metóda Tape Reading poskytuje najpodrobnejší prehľad o vývoji trhu. Pomocou špeciálnych nástrojov obchodníci sledujú tok všetkých realizovaných objednávok na strane bid/ask a veľkosť čakajúcich (limitných) objednávok. Narozdiel od footprintov, pomocou nástrojov Tape Readingu obchodník vidí, v akom poradí, čase a objeme boli jednotlivé objednávky vyplnené. Obchodník tak získava najpodrobnejší prehľad o tom, čo sa na trhu deje.

Najlepší brokeri na Slovensku

1.

logo xtb

XTB

icon right

Váš kapitál je spojený s rizikom

2.

logo etoro

eToro

right

Váš kapitál je spojený s rizikom

3.

logo RoboMarkets

RoboMarkets

right

Váš kapitál je spojený s rizikom

4.

logo saxo

Saxo Bank

right

Váš kapitál je spojený s rizikom

Metódu Tape Reading, pri svojom obchodovaní, používajú hlavne skalperi a intradenní obchodníci, ktorí obchodujú na najnižších časových rámcoch (M30 a nižšie). Tape Reading je najnáročnejšia obchodná metóda, ktorá si vyžaduje rýchle reakcie obchodníka. Údaje o realizovaných a čakajúcich (limitných) objednávkach sa menia v priebehu milisekúnd. Na najnižších časových rámcoch sa nachádza prevaha obchodujúcich počítačových algoritmov HFT (High Frequency Trading), ktoré svoje objednávky, v priebehu milisekúnd, sťahujú a vkladajú na trh.

Porozumieť princípu vyplňovania objednávok a odhadnúť, ktorá vyplnená objednávka bola pasívna-limitná, alebo agresívna-market si vyžaduje veľké množstvo hodín strávených sledovaním grafov.

Nástroje pre Tape Reading

Depth of Market (DOM)

Tape Reading - popis okna Depth of market (DOM)
Popis aplikácie Depth of Market (DOM).

Depth of market (DOM alebo market depth), môžeme v slovenčine nazvať ako hĺbka trhu . DOM obchodníkovi poskytuje údaje o realizovaných ako aj čakajúcich limitných objednávkach.

V okne aplikácie DOM sa na aktuálnej tržnej cene (v zátvorke) zobrazuje veľkosť poslednej realizovanej objednávky. Analyzovanie toku všetkých realizovaných objednávok je v klasickom okne DOM veľmi obtiažne.

DOM je veľmi užitočný pri analyzovaní čakajúcich objednávok. Okno DOM zobrazuje na najbližších cenových úrovniach od aktuálnej tržnej ceny množstvo čakajúcich (limitných) objednávok, ktoré takzvane ,,visia“ v trhu a čakajú na vyplnenie. Nákupné a predajné limitné objednávky sú v okne DOM rozdelené v stĺpcoch buy a sell. Obchodník tak získava lepší prehľad o tom, na ktorej strane je prevaha čakajúcich objednávok.

xtb ebook
dooom profile

Zvýšené množstvo čakajúcich objednávok signalizuje prítomnosť „veľkých hráčov“ (banky, fondy, poisťovne) na trhu. „Veľkí hráči“ si môžu pomocou čakajúcich objednávok pripraviť svoj vstup do obchodnej pozície. Veľké množstvo čakajúcich objednávok na jednej cene môže predstavovať akúsi ,,bariéru“, cez ktorú bude mať cena problém prejsť.

Je to veľmi užitočné hlavne v situáciach, ak napríklad držíte long pozíciu a 2 – 3 ticky pred Vašim Take-Profitom sa objaví veľká čakajúca sell objednávka. V tom momente získavate informáciu, že cena s veľkou pravdepodobnosťou bude mať problém dostať sa na Vašu plánovanú cenovú úroveň a je vhodnejšie ukončiť aspoň polovičku pozície tesne pred touto limitnou objednávkou.

Čakajúce objednávky sa v hĺbke trhu (market depth) neustále menia. Pozrieť si historický vývoj čakajúcich objednávok v klasickom okne DOM je nemožné. Historický vývoj čakajúcich objednávok sa analyzuje pomocou špeciálnych softvérov pre Tape Reading.

Môže vás zaujímať: Ako funguje obchodovanie na Forexe?
 

Time & Sales

Tape Reading - popis okna Time and sales
Popis aplikácie Time & Sales.

Time & Sales poskytuje podrobnejší prehľad o toku realizovaných objednávok ako DOM. V okne Time & Sales vidíme limitné objednávky len na aktuálnej cene bid/ask. Pre analýzu limitných objednávok je to nedostačujúce a tento údaj obchodníkovi poslúži len pre základný prehľad.

Na druhej strane v okne Time & Sales môžeme lepšie analyzovať vývoj trhu vďaka podrobnejším údajom o všetkých realizovaných objednávkach. Máme možnosť presne vidieť kedy, na akej cene a v akom množstve sa realizovali jednotlivé objednávky.

V Time & Sales si obchodník môže nastaviť filter pre zobrazenie veľkých jednorázových objednávok (block objednávka). Na ilustračnom obrázku je nastavený filter pre zobrazovanie block objednávok od 30 kontraktov vyššie. Ak sa v trhu vyplní jednorázová objednávka s vyšším množstvom kontraktov ako 30, v okne Time & Sales sa vedľa veľkosti realizovanej objednávky zobrazí popisok Block.

V dnešnej dobe na najlikvidnejších finančných trhoch obchoduje prevaha sofistikovaných počítačových programov HFT (High Frequency Trading), ktoré používajú „veľkí hráči“. Pomocou HFT sú „veľkí hráči“ schopní  svoje objednávky rozdrobiť do jednotiek kontraktov. Robia to preto, aby ich v trhu nebolo veľmi vidieť a neupozorňovali tak na svoju aktivitu. Preto veľké blokové objednávky uvidíte v okne Time & Sales len málokedy a väčšinu času uvidíte naskakovať realizované objednávky do veľkosti cca 10 kontraktov v závislosti od trhu.

Detailnejší popis ďalších funkcií okna Time & Sales, nájdete v našom článku o metóde Order Flow.

Špeciálny software 

Existujú špeciálne nástroje pre metódu Tape Reading, vďaka ktorým sa obchodníkovi zobrazujú všetky údaje ako v okne Time & Sales a Depth of Market (DOM). Narozdiel od nástroja DOM, v týchto softvéroch sa zobrazujú aj zmeny v čakajúcich objednávkach.

Súčasťou určitých softvérov pre Tape Reading je takzvaná heatmapa, ktorá pomáha obchodníkom vizuálnejšie a prehľadnejšie vidieť na akých cenách, v akom množstve a ako dlho boli zadané limitné objednávky, kedy a v akom množstve boli vyplnené alebo v akom čase ich niekto stiahol z trhu.

Podrobnejší popis špeciálnych nástrojov pre Tape Reading pripravujeme.

 

Ukážka použitia metódy Tape Reading

Pozrime sa na názorný príklad, ktorý sa stal na futures trhu ropy (Crude oil).

Tape Reading - názorný príklad použitia
Test veľkej nákupnej limitnej objednávky na futures trhu ropy (CL)

Dňa 21.8.2017 sa počas americkej seansy zobrazila, na cene 48,30 USD za barel, veľká nákupná limitná objednávka, ktorá signalizovala prítomnosť „veľkého hráča“ v trhu. Približne o 20 minút neskôr sa cena ropy priblížila k tejto limitnej objednávke. Cena otestovala na tik presne túto veľkú nákupnú čakajúcu objednávku. Dva tiky nad touto limitnou objednávkou sa ešte vyplnila obrovská objednávka (414 kontraktov). Cena potom odskočila od čakajúcej nákupnej objednávky vyššie a začala rásť.

Na trhu vznikol nákupný výbežok, ktorý bol v nasledujúcich minútach testovaný, aby potvrdil pokračujúci rast ceny.

copy trading co je tape reading
etoro ponuka online obchodovanie

Páčil sa Vám tento článok? Odporučte ho aj svojim priateľom. Pomôžete tak rozšíriť kvalitné informácie o obchodovaní na burze.

Ohodnoť tento článok

Tape Reading
4.7 (93.33%) 12 vote[s]
zdielaj článok

Diskusia k článku