Obchodná metóda tvorí základný stavebný kameň pri budovaní úspešnej obchodnej stratégie. Jednotlivé metódy nám pomáhajú lepšie porozumieť správaniu ceny a určiť, kde sa nachádzajú kľúčové cenové úrovne. V tomto článku si predstavíme základnú, ale veľmi účinnú obchodnú metódu Price Action.
Obsah článku
Najlepší brokeri na Slovensku
1.
XTB
Váš kapitál je spojený s rizikom
2.
eToro
Váš kapitál je spojený s rizikom
3.
RoboMarkets
Váš kapitál je spojený s rizikom
4.
Saxo Bank
Váš kapitál je spojený s rizikom
Čo je to Price Action?
Price Action je metóda technickej analýzy, pomocou ktorej obchodníci sledujú vývoj ceny podkladového aktíva v čase. Metóda Price Action spočíva v obchodovaní čistého cenového grafu.
Technickí obchodníci, ktorí obchodujú pomocou metódy Price Action si zakresľujú do grafu trendové čiary, určujú supporty, rezistencie a vyhľadávajú sviečkové formácie, ktoré majú vysokú pravdepodobnosť úspechu.
Mnoho technických obchodníkov používa k ďalšiemu odhadu vývoja ceny Fibonnaciho úrovne, trendové kanály a rôzne kĺzavé priemery. Pomocou týchto nástrojov si technickí obchodníci určujú cenové úrovne, na ktorých je vhodné do trhu vstúpiť a kam je potrebné umiestniť Stop-Loss a Take-Profit pokyn.
Najobľúbenejšou metódou zobrazenia vývoja ceny v čase je pomocou sviečkového grafu. Sviečkový graf zobrazuje vývoj ceny v čase pomocou takzvaných „sviečok“.
Každá sviečka zobrazuje 4 informácie o cene:
- kde cena otvorila – open
- kde cena zavrela – close
- kde bola cena najvyššie – high
- kde bola cena najnižšie – low
Každá sviečka predstavuje vývoj ceny v čase za určité časové obdobie. Napríklad, ak si obchodník nastaví v obchodnej platforme časový rámec H4, tak jedna sviečka na grafe bude predstavovať vývoj ceny v čase za obdobie 4 hodín. Profesionálni obchodníci, ktorí obchodujú pomocou metódy Price Action analyzujú trhy z viacerých časových rámcov, aby získali celkový prehľad o tom, čo sa na trhu deje.
Fázy vývoja trhu
Technickí obchodníci, ktorí obchodujú na burze pomocou metódy Price Action, vždy vo svojej príprave analyzujú v akej fáze sa trh nachádza.
Každý trh vždy prechádza jednou z týchto fáz:
Stúpajúci trend (uptrend)
Stúpajúci trend tvorí po sebe rastúce pivot high a pivot low ceny. Cena rastie vyššie, spraví malú korekciu smerom dole a vydá sa ešte vyššie ako predchádzajúci pivot high (swing high). Trh, ktorý je v uptrende nazývame aj ako býčí trh.
Klesajúci trend (downtrend)
Klesajúci trend tvorí po sebe klesajúce pivot low a pivot high ceny. Cena klesá nižšie, spraví malú korekciu smerom nahor a vydá sa ešte nižšie ako predchádzajúce pivot low (swing low). Trh, ktorý je v downtrende nazývame aj ako medvedí trh.
Netrendový trh (chop)
Pri netrendovom trhu trh, v rámci nového swingu, nie je schopný vytvoriť vyššie pivot high (swing high) alebo nižšie pivot low (swing low) ako je to predchádzajúce. O trhu ktorý netrenduje hovoríme, že sa pohybuje do strany. V netrendovom trhu je veľmi užitočné vidieť, ako vyzerá štruktúra trhu, ktorú profesionálni obchodníci analyzujú pomocou metódy Market Profile.
Určovanie trendu
Správne určenie trendu patrí medzi základné zručnosti ziskového obchodníka. Profesionálni obchodníci určujú trend z viacerých časových pásiem. Za hlavný trend (major trend) trhu sa považuje trend, ktorý je určený z vyšších časových rámcov ( denný – D1, týždenný -W1, mesačný – M1). Trend, ktorý je určený z nižšieho časového rámcu (napr. H1) nazývame krátkodobý trend.
Väčšina ziskových obchodníkov na burze sa riadi heslom: „Trend is your friend“, ktoré môžeme preložiť do slovenčiny ako: Trend je tvoj priateľ. Pomocou tohto pravidla profesionálni obchodníci otvárajú svoje obchodné pozície s očakávaním, že vývoj ceny v čase bude pokračovať v súčasnom trende.
Trend na trhu môžeme určiť viacerými spôsobmi.
Kĺzavý priemer
Pomocou kĺzavého priemeru vieme najjednoduchšie určiť aktuálny trend sa trhu.
Kĺzavý priemer je indikátor, ktorý vo svojom výpočte berie do úvahy zatváracie ceny sviečok, z ktorých vytvorí priemer. Napríklad kĺzavý priemer EMA 25 vezme do svojho výpočtu posledných 25 uzatváracích cien, z ktorých vypočíta hodnotu.
Pomocou kĺzavých priemerov sa trend posudzuje
- sklonom kĺzavého priemeru
- vzdialením alebo priblížením kĺzavého priemeru k aktuálnej cene
- Pomocou kĺzavého priemeru sa uptrend určuje, keď sa sviečky nachádzajú nad kĺzavým priemerom.
- Ak kĺzavý priemer prechádza stredom zhluku sviečok, ktoré nestúpajú ani neklesajú hovoríme o netrendovom trhu.
- Downtrend sa určuje, ak sa sviečky na grafe nachádzajú pod kĺzavým priemerom.
Trendová čiara
Trendová čiara (po anglicky trend line) je jedna zo základných pomôcok technických obchodníkov, ktorý obchodujú na burze pomocou metódy Price Action.
Trendové čiary sa kreslia na základe vzniknutých pivot low/pivot high, tiež nazývané ako body obratu (swing points). Aby sme si mohli nakresliť trendovú čiaru, musíme si najprv vysvetliť, ako vyzerá sviečková formácia pivot low/pivot high, alias body obratu (swing points).
Sviečková formácia pivot high sa skladá z troch sviečok. Sviečka, ktorá sa nachádza v strede, má najvyššie high oproti susediacej sviečke naľavo a napravo.
Sviečková formácia pivot low sa skladá z troch sviečok. Sviečka, ktorá sa nachádza v strede, má najnižšie low oproti susediacej sviečke naľavo a napravo.
Trendová čiara sa na grafe zakresľuje, až keď sa na trhu vytvorí druhý bod obratu (pivot low / high). Tieto dve body spojíme a získame tak trendovú čiaru.
Viac informácií o trendovej čiare nájdete v tomto videu.
Pomocou smerovania trendovej čiary sa určuje, v akej fáze za trh nachádza a pomocou sklonu trendovej čiary obchodníci určujú, aký silný je trend. Na obrázku nižšie máte možnosť vidieť ukážkové zakreslenie trendovej čiary na dennom grafe menového páru AUD/CAD.
Môže vás zaujímať: 9 rád, ako začať obchodovať na burze.
Ukážka použitia metódy Price Action
Pozrime sa na názorný príklad použitia metódy Price Action v praxi. Obchodná príležitosť nastala na menovom páre AUD/CAD. Situácia je analyzovaná z denného časového rámcu, na ktorom jedna sviečka predstavuje vývoj ceny v čase za jeden obchodný deň.
V júni 2017 sa na menovom páre AUD/CAD vytvoril druhý výrazný bod obratu, pivot high. Po vytvorení druhého bodu obratu, cena výrazne prepadla a začala rotovať okolo ceny 1,0025. Po spojení dvoch výrazných pivot high, ktoré vznikli v priebehu mája a júna vznikla trendová čiara, ktorá jasne určovala downtrend.
Pri teste trendovej čiary z denného grafu cena išla maximálne 13 pipov proti a od dotyku s trendovou čiarou spravila reakciu, smerom dole o viac ako 150 pipov. Môžete si všimnúť, že cena túto trendovú čiaru otestovala ešte druhý krát, kde prišla opäť výrazná reakcia smerom dole.
Kde pokračovať v štúdiu metódy Price Action?
Predstavili sme si profesionálnu obchodnú metódu Price Action. V ďalšom štúdiu tejto metódy vám môžu pomôcť naše tipy na kvalitné zdroje informácií.
1. Ďalšie informácie o tejto obchodnej metóde nájdete v našich článkoch:
- 5 dôvodov, prečo sa zaujímať o Price Action
- Čo je sviečkový graf?
- Čo je Support a rezistencia?
- Návod, ako správne kresliť trendové čiary
- Sviečkové formácie
- Cenové formácie
2. Môžete sa pozrieť na ponuku školení a kurzov obchodovania na burze. Medzi ponukou školení nájdete semináre, v ktorých sa vyučujú obchodné stratégie pomocou tejto metódy.
3. Ďalším zdrojom kvalitných informácií je vzdelávací cyklus Price Action Trading od brokera XTB. Celým vzdelávacím cyklom vás prevedie jeden z najúspešnejších profesionálnych obchodníkov z Českej republiky – Tomáš Vobořil.
Vo videu nižšie si pozrite upútavku k tomuto vzdelávaciemu cyklu.
Vzdelávací cyklus prebieha formou webinárov a môžete si ho pozrieť zdarma. V serií webinárov sa dozviete:
- Oboznámenie sa so stratégiou Pure Price Action podľa profesionálneho obchodníka Tomáša Vobořila
- Analýza trhovej situácie na základe aktuálnych dát v grafe vyššieho časového rámca a určenie trendov a supportov
- Popis možností vstupu do obchodu v aktuálnej situácii, v grafe nižšieho časového rámca.
- Swingová stratégia, ktorá je vďaka svojej menšej časovej náročnosti vhodná aj pre neprofesionálnych alebo začínajúcich traderov.
Spoznajte profesionálnu obchodnú metódu Price Action vďaka vzdelávaciemu cyklu s úspešným českým obchodníkom Tomášom Vobořilom. Kliknutím na tlačidlo nižšie sa presuniete na oficiálnu stránku brokera XTB, na ktorej nájdete jednotlivé webináre.
Páčil sa vám tento článok? Odporučte ho aj svojim priateľom. Pomôžete tak rozšíriť kvalitné informácie o obchodovaní na burze. Nenechajte si újsť ďalšie novinky zo sveta tradingu a pridajte sa k nám aj na facebooku.