Order Flow

Order Flow

Čo je to Order Flow?

Metóda Order Flow sa zaoberá analyzovaním toku realizovaných objednávok. Na burze sa realizujú nákupné alebo predajné objednávky. Pomocou nástrojov a vizualizácií Order Flow obchodník vidí, aké presné množstvo objednávok sa zrealizovalo na jednotlivých cenových úrovniach.

Najlepší brokeri na Slovensku

1.

logo xtb

XTB

icon right

Váš kapitál je spojený s rizikom

2.

logo etoro

eToro

right

Váš kapitál je spojený s rizikom

3.

logo RoboMarkets

RoboMarkets

right

Váš kapitál je spojený s rizikom

4.

logo saxo

Saxo Bank

right

Váš kapitál je spojený s rizikom

Sledovanie toku objednávok slúži na presnejšie načasovanie vstupu do obchodnej pozície. Keď obchodník vstúpi do pozície, Order Flow mu pomáha zistiť, aký typ objednávok aktuálne prevažuje na trhu a kto je na ňom agresívnejšou stranou (nakupujúci / predávajúci). Vďaka Order Flow sa intradenný obchodník vie skôr rozhodnúť, či obchodnú pozíciu uzavrie alebo, ak sa vyvíja podľa jeho očakávania, ju ponechá otvorenú.

 

Typy objednávok

Pri analyzovaní toku realizovaných objednávok je nevyhnutné porozumieť typom objednávok, pomocou ktorých sa na burze obchoduje.

    • Market objednávka – Pomocou market objednávky obchodník otvorí svoju obchodnú pozíciu okamžite za aktuálnu tržnú cenu. Prostredníctvom market objednávky obchodník predáva za bid (ponuka) cenu a nakupuje za ask (dopyt) cenu. S market objednávkou obchodník vstupuje na trh agresívne.
    • Limitná (čakajúca) objednávka – Pomocou limitnej objednávky si obchodník presne určí na akej cenovej hladine chce vstúpiť do obchodnej pozície. Nákupné limitné objednávky sa vkladajú pod aktuálnu cenu a predajné nad aktuálnu cenu. Použítím limitnej objednávky sa obchodník stáva pasívnou stranou obchodu.
    • Stop objednávka – Pomocou stop objednávky si väčšinou obchodník určuje na akej cenovej úrovni ukončí svoju otvorenú pozíciu v strate. Pri aktivácií objednávky sa stop objednávka mení na agresívnu market objednávku. Pri aktivácií veľkého množstva stop objednávok vznikne razantný pohyb, pri ktorom obchodník môže dostať sklz v plnení. Viac informácii o Stop objednávke (takzvaný Stop Loss) si môžete prečítať v tomto článku.

Každý obchodník, ktorý chce obchodovať na burze, musí zadať svoju objednávku do trhu. Jednotlivé objednávky sa do trhu zaraďujú a vzniká takzvaná hĺbka trhu, po anglicky Depth of Market (DOM).

Depth of Market – Hĺbka trhu 

Order Flow - popis okna depth of market, DOM
Okno DOM patrí medzi základné nástroje pre zobrazenie hĺbky trhu (market depth).

Depth of Market (DOM) poskytuje obchodníkovi údaje o realizovaných a čakajúcich objednávkach.

Na najbližších cenových úrovniach od aktuálnej trhovej ceny DOM zobrazuje množstvo čakajúcich (limitných) objednávok, ktoré takzvane ,, visia “ v trhu a čakajú na vyplnenie. V okne DOM sú čakajúce objednávky prehľadne rozdelené v stĺpcoch na nákupné (buy) a predajné (sell) čakajúce objednávky.

Na aktuálnej tržnej cene sa v zátvorke zobrazuje veľkosť poslednej realizovanej objednávky. Nová realizovaná objednávka prepisuje údaje v zátvorke na nové hodnoty a obchodník si nemôže jednoducho pozrieť celý tok realizovaných objednávok.

Vhodnejší nástroj na sledovanie realizovaných objednávok je aplikácia Time & Sales.

 

Time & Sales 

Order Flow - popis okna time & sales
Time & Sales patrí medzi obľúbené nástroje skalperov a intradenných obchodníkov.

Time & Sales zobrazuje tok všetkých objednávok, ktoré sa na burze uskutočnili. Tieto objednávky sú chronologicky zoradené v čase tak, ako boli na trhu vyplnené. Time & Sales je novodobá podoba tradičnej „ pásky “ (anglicky Ticker Tape), ktorá sa do nástupu elektronizácie obchodovania na burze používala pre vzdialený telegrafický prenos informácií o obchodovanej akcii. Time and Sales sa štandardne nachádza v skvelom analytickom programe na obchodovanie NinjaTrader.

Okno Time & Sales zobrazuje tri základné informácie :

  1. Čas – kedy sa realizovala objednávka
  2. Cenu – na ktorej sa realizovala objednávka
  3. Množstvo – počet kontraktov objednávky

V okne Time & Sales sú farebne odlíšené objednávky, ktoré sa  realizovali na strane bid  (ponuka) alebo ask (dopyt). Jednotlivé objednávky v okne Time & Sales neustále pribúdajú. Nové realizované objednávky posúvajú staršie objednávky nižšie a nižšie. Preto je veľmi problémové a neprehľadné spätne analyzovať určitú situáciu, ktorá sa stala na trhu.

 

Footprints

Výraz footprint v angličtine znamená stopa, alebo odtlačok nohy. Footprints pomáhajú obchodníkovi „ stopovať “ účastníkov trhu, predovšetkým „ veľkých hráčov “ (banky, fondy, poisťovne). Footprinty zobrazujú rovnaké informácie ako okno Time & Sales. Na rozdiel od Time & Sales sa tok realizovaných objednávok (order flow) zobrazuje vo vizuálne príjemnejšej a prehľadnejšej forme – footprintoch. Pomocou footprintov obchodník môže jednoduchšie analyzovať určitú situáciu, ktorá vznikla na trhu v minulosti.

Order Flow - popis footprintu na 5 min. timeframe
Zobrazenie toku realizovaných objednávok pomocou 5 minútových footprintov na futures trhu britskej libry (6B)

Princíp zobrazovania footprintov je podobný ako pri zobrazovaní sviečkového grafu. Jednotlivé footpritny sa zobrazujú podľa toho, aký časový rámec si obchodník zvolí. Ak si obchodník zvolí na analyzovanie napríklad 5 minútový časový rámec, tak jeden footprint v grafe bude predstavovať všetky realizované objednávky, ktoré sa na burze zrealizovali za 5 minút.  Pomocou footprintov vidíme, čo sa deje „ vo vnútri “ každej sviečky z klasického sviečkového grafu.  V prehľadom grafickom znázornení obchodník vidí všetky realizované objednávky na bid a ask strane.

Cenová úroveň na ktorej sa realizovalo najväčšie množstvo objednávok v rámci jedného footprintu sa nazýva volumový nod. Pomocou footprintov nevidíme čakajúce objednávky.

Pre analyzovanie toku realizovaných objednávok potrebujete vlastniť špeciálny analytický software. Jedným zo softwéru, ktorý umožňuje analyzovanie trhu pomocou metódy Order Flow, je profesionálny analytický software NinjaTrader.

 

Ukážka použitia metódy Order Flow

V názornej ukážke použitia metódy Order Flow sú spojené všetky realizované objednávky bid/ask na cenových úrovniach vďaka nastaveniu Graduated volume. Na obrázku nižšie je zobrazený futures trh ropy (Crude oil – CL ) v časovom rámci M30, v ktorom jeden footprint predstavuje všetky realizované objednávky za obdobie 30 minút.

ukážka použitia metódy Order Flow
Test výbežku s veľkým množstvom realizovaných objednávok na futures trhu ropy (CL)

Počas európskej seansy, dňa 7.8.2017, cena ropy rotovala v cca 30 tikovej range, okolo ceny 49,40 USD za barel. Okolo 11:00 hodine nastal razantný výpredaj a cena sa posunula o 50 tikov nižšie kde začala opäť rotovať.

Po otvorení trhov v Amerike cena išla testovať predajný výbežok, ktorý odštartoval výpredaj počas európskej seansy. Pri teste výbežku sa začala tvoriť zvýšená volume, ktorá signalizovala aktivitu „ veľkých hráčov “. Na týchto cenách sa realizovalo veľké množstvo objednávok. Po naplnení veľkého množstva objednávok cena opäť razantne prepadla až pod lokálne low dňa.

Tento prepad na trhu ropy predstavoval ďalší, viac ako 60 tikový pokles ceny.

xtb forex ebook
xm spready order flow trading

Páčil sa Vám tento článok? Odporučte ho aj svojim priateľom. Pomôžete tak rozšíriť kvalitné informácie o obchodovaní na burze. Nenechajte si újsť ďalšie novinky zo sveta tradingu a pridajte sa k nám aj na facebooku.

Ohodnoť tento článok

Order Flow
4.7 (93.68%) 19 vote[s]
zdielaj článok

Diskusia k článku