Výška spreadu zohráva dôležitú úlohu pri ziskovom obchodovaní na burze. Hlavne ak sa jedná o scalperov a intradenných obchodníkov, kde každý pip môže výrazne ovplyvniť ziskovosť obchodnej stratégie. V tomto článku sa dozviete čo je spread a kde sa, pri obchodovaní, so spreadom stretnete.
Obsah článku
Najlepší brokeri na Slovensku
1.
XTB
Váš kapitál je spojený s rizikom
2.
eToro
Váš kapitál je spojený s rizikom
3.
RoboMarkets
Váš kapitál je spojený s rizikom
4.
Saxo Bank
Váš kapitál je spojený s rizikom
Čo je spread?
Spread predstavuje rozdiel medzi nákupnou (ask) a predajnou (bid) cenou obchodného inštrumentu.
Veľkosť spreadu je ovplyvnená likviditou trhu. Ak sa trh vyznačuje vysokou likviditou, spread na tomto trhu je veľmi malý. Medzi likvidné trhy patrí menový pár EUR/USD, Bitcoin, zlato, ropa alebo akciový index S&P 500.
Vo videu nižšie sa dozviete, ako vplýva likvidita na veľkosť spreadu.
Ako sa určuje spread?
Určenie hodnoty spreadu si vysvetlíme na názornom príklade. Na menovom páre GBP/USD je aktuálna nákupná (ask) cena 1,30710. Predajná (bid) cena má hodnotu 1,30705. Rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou je 0,5 pipu.
Výpočet spreadu je: 1,30710 – 1,30705 = 0,5 pipu.
Spread, pre obchodníka, predstavuje hlavný náklad na obchod. Ak chce obchodník okamžite nakúpiť podkladové aktívum, jeho objednávka sa realizuje sa ask cenu. Ak obchodník chce predať podkladové aktívum, jeho objednávka sa realizuje za bid cenu.
Rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou spôsobí, že pri otvorení obchodnej pozície je obchodníková pozícia na začiatku v malej strate.
Príklad z obchodnej platformy
Pozrime sa na názorný príklad na menovom páre EUR/USD. Na obrázku je znázornený príklad v profesionálnej obchodnej platforme xStation, ktorú pre svojich klientov ponúka XTB broker.
Obchodník sa rozhodne otvoriť, na menovom páre EUR/USD, nákupnú pozíciu vo veľkosti 0,50 lotu. Aktuálna nákupná (ask) cena predstavuje cenu 1,16419. Ak sa obchodník rozhodne, že chce okamžite svoju nákupnú pozíciu uzavrieť, svoju obchodnú pozíciu odpredá za aktuálnu predajnú (bid) cenu, ktorá v tom momente predstavuje cenu 1,16411.
Aktuálny spread činí 0,8 pipu. Výpočet spreadu je nasledovný: 1,16419 – 1,16411 = 0,8 pipu. Pri použitej finančnej páke (leverage) 1:200 je hodnota spreadu 0,8 pipu – 3,44€. Ak by obchodník svoju pozíciu okamžite uzavrel, výsledok tohto obchodu bude predstavovať stratu -3,44€.
Pre zhrnutie problematiky, vo videu nižšie nájdete detailné vysvetlenie výpočtu spreadu na najpopulárnejších menových pároch na Forexe.
Druhy spreadu pri obchodných účtoch
Výška spreadu zohráva dôležitú úlohu pri obchodovaní na burze ako pre brokera, tak aj pre obchodníka. Pre brokera časť zo spreadu predstavuje jeho zisk. Pre obchodníka nízky spread poskytuje výhodnejšie podmienky pri obchodovaní na finančných trhoch.
Brokeri, svojim klientom, ponúkajú rôzne druhy spreadu. Ponúkaný druh a veľkosť spreadu, pre jednotlivé finančné inštrumenty, je dôležitým kritériom pri výbere kvalitného brokera.
Pri výbere vášho obchodného účtu sa stretnete s ponukou fixného alebo variabilného spreadu.
Fixný spread
Fixným spreadom broker garantuje jeho veľkosť aj pri volatilných situáciach na trhu, kedy sa štandardne spready na finančných inštrumentoch zväčšujú. Časť z fixného spreadu sa stáva ziskom brokera. Preto fixný spread je vždy o čosi väčší ako variabilný.
Pri fixnom spreade neplatíte poplatok za realizovanie objednávky. Tento typ spreadu väčšinou ponúka broker typu Market Maker, ktorý vaše objednávky realizuje vo svojom obchodnom systéme.
Variabliný spread
Variabilný (trhový) druh spreadu sa určuje podľa poskytovateľov likvidity, ktorými váš broker disponuje. Títo poskytovatelia likvidity brokerovi ponúkajú svoje bid/ask ceny jednotlivých finančných inštrumentov a vzniká konkurenčný boj o ponúknutie najnižšieho spreadu.
Vaše objednávky broker priamo preposiela k poskytovateľov likvidity na svetové finančné trhy. Táto realizácia objednávok je umožnená vďaka ECN/STP technológii.
Pri variabilnom spreade váš broker nezväčšuje veľkosť spreadu, pretože vaše objednávky okamžite preposiela ďalej na vyplnenie k poskytovateľom likvidity. ECN/STP broker si za realizovanie objednávky účtuje transakčný poplatok.
V našom prehľadnom porovnaní brokerov sa nachádzajú svetoví brokeri, ktorí svojim klientom poskytujú prístup k najpopulárnejším finančným inštrumentom za najnižšie spready. Títo brokeri, vďaka STP/ECN technológii, posielajú objednávky obchodníkov priamo na svetové burzy
a netvoria vám protistranu.
Páčil sa vám tento článok? Odporučte ho aj svojim priateľom. Pomôžete tak rozšíriť kvalitné informácie o obchodovaní na burze. Nenechajte si újsť ďalšie novinky zo sveta tradingu a pridajte sa k nám aj na facebooku.
Diskusia k článku