Zlato je vzácny kov, ktorý ľudstvo pozná už od staroveku. Množstvo ľudí sa na zlato pozerá aj ako na zaujímavú investičnú príležitosť. V dnešnej dobe je investovanie do zlata čoraz populárnejšie a preto vám v tomto článku prinášame kompletného sprievodcu investovaním do zlata v roku 2024.
Obsah článku
- Užitočné informácie o zlate
- Oplatí sa investovať do zlata?
- 4 spôsoby investovania do zlata
- Spoznajte obľúbené sporenie do zlatých mincí
- Návod, ako začať investovať
- Kvalitní brokeri na investovanie do vzácnych kovov
- Záver článku
Najlepší brokeri na Slovensku
1.
XTB
Váš kapitál je spojený s rizikom
2.
eToro
Váš kapitál je spojený s rizikom
3.
RoboMarkets
Váš kapitál je spojený s rizikom
4.
Saxo Bank
Váš kapitál je spojený s rizikom
Prečo má zlato takú hodnotu?
Vďaka svojej kujnosti a lesku sa už v staroveku zlato používalo v šperkárstve a pri výrobe mincí.
Lenže vyťažiť zlato zo zeme nebola žiadna hračka. A čím ťažšie sa niečo získava, tým väčšiu to má hodnotu. V priebehu času začali ľudia používať tento vzácny kov na uľahčenie obchodu, akumuláciu i uchovanie bohatstva.
Prvé papierové meny boli väčšinou kryté zlatom, pričom každá tlačená bankovka zodpovedala rovnakej hodnote v zlate uloženého niekde v trezore, za ktoré sa táto bankovka technicky mohla vymeniť. Tento prístup k papierovým peniazom (zlatý štandard) trval až do 20. storočia.
Vo videu si môžete pozrieť ako fungoval zlatý štandard.
V dnešnej dobe sú moderné meny väčšinou devízovými menami, takže spojitosť medzi zlatom a papierovými peniazmi je už dávno preč. Ľudia však stále milujú tento žltý kov.
Odkiaľ sa berie dopyt po zlate?
Najväčším dopytovým odvetvím je šperkárstvo, ktoré tvorí asi 50% dopytu po zlate. Tento dopyt pochádza predovšetkým z krajín ako je Čína a India, kde zlato má kultúrnu a sentimentálnu hodnotu.
Ďalších 40% tvoria priame fyzické investície do zlata vrátane tých, ktoré slúžia na výrobu mincí, medailí a zlatých tehál. Medzi investorov do fyzického zlata patria jednotlivci, centrálne banky a od nedávna aj fondy obchodované na burze (ETF), ktoré nakupujú zlato v mene iných.
Zlato sa často považuje za „bezpečnú investíciu“. Keby sa papierové peniaze jedného dňa stali bezcennými, svet by sa musel obrátiť k niečomu cennému, aby sa uľahčil obchod. Toto je jeden z dôvodov, prečo investori majú tendenciu zvyšovať cenu zlata, keď sú finančné trhy nepokojné.
Keďže zlato je dobrým vodičom elektriny, zvyšný dopyt po ňom pochádza z priemyslu. Tento vzácny kov sa používa pri výrobe elektroniky, v zubnom lekárstve alebo kozmetickom priemysle.
Podľa čoho sa určuje cena zlata?
Zlato je komodita, ktorá sa obchoduje na základe ponuky a dopytu. Vzájomný vzťah medzi ponukou a dopytom nakoniec určuje, aká je aktuálna cena zlata:
- Dopyt po šperkoch je pomerne konštantný, hoci ekonomické poklesy vedú k dočasnému zníženiu dopytu v tomto odvetví.
- Dopyt investorov vrátane centrálnych bánk má však tendenciu nepriaznivo nasledovať ekonomiku a sentiment investorov. Keď sa investori obávajú o ekonomický vývoj, často nakúpia zlato a na základe zvyšovania dopytu tlačia cenu zlata na vyššiu cenu.
Je zlato dobrou investíciou?
Zlato sa považuje za komoditu na zabezpečenie proti inflácii a neistote. Preto môžu globálne udalosti, ako je Brexit a obchodné vojny zvyšovať dopyt, čím sa cena tohto kovu zvyšuje.
Nie je prekvapením, že každá investícia do zlata sa spája s určitou mierou volatility a rizika. Investovanie do zlata je však jedným zo skvelých spôsobov diverzifikácie vášho portfólia.
Miliardársky investor Ray Dalio, zakladateľ najväčšieho hedžového fondu na svete – Bridgewater Associates, je zástancom diverzifikácie a dlho presadzuje investície do zlata. V jednom rozhovore Dalio odhalil, že v ideálnom investičnom portfóliu má zlato predstavovať 7,5%-tný podiel.
Spôsoby investovania do zlata
Existuje množstvo spôsobov, ako investovať do zlata. Môžeme si vybrať od vlastníctva fyzického kovu až po investovanie do spoločností, ktoré financujú ťažiarov zlata.
V nasledujúcich riadkoch vám popíšeme 4 najpopulárnejšie spôsoby investovania do zlata.
1. Zlaté tehličky a mince
Zlato vo forme tehličiek alebo mincí nazývame investičné zlato. Je to pravdepodobne najlepšia voľba, pokiaľ chcete vlastniť fyzické zlato.
Musíte však počítať s prirážkami. Náklady potrebné na premenu surového zlata na mince často nesie konečný zákazník. Väčšina predajcov mincí tiež pridá k svojim cenám prirážku, ktorá im poskytne odmenu za ich sprostredkovateľskú činnosť.
Potom si potrebujete nakúpené zlato niekde uložiť. To by mohlo znamenať prenájom bezpečnostnej schránky od miestnej banky, kde by ste mohli nakoniec zaplatiť priebežné náklady na skladovanie.
Okrem iného aj predaj môže byť o niečo ťažší, pretože musíte priniesť svoje zlato k predajcovi, ktorý vám môže ponúknuť cenu, ktorá je nižšia ako aktuálna trhová cena.
Populárne sporenie do zlata
Pokiaľ nemáte možnosť kúpiť si hneď celú mincu, môžete využiť sporenie do zlata.
Cez spoločnosť Golden Oak Trust si môžete postupne šetriť na zlaté mince – Viedenskí filharmonici. Každý mesiac môžete na sporenie poslať napríklad 25 € a našetriť si tak na 5 mincí. Mince vám ale budú posielané postupne vždy, keď našetrená suma dosiahne hodnotu jednej mince.
Pokiaľ vás sporenie do zlata zaujalo, kompletnú recenziu firmy Golden Oak Trust a návod, ako začať sporiť do zlatých mincí nájdete v našom článku na blogu.
Výhody
- Možnosť investovať do zlata malú sumu peňazí (už od 25 €).
- Kvalitné spoločnosti garantujú spätný výkup zlata.
- Fyzické vlastníctvo zlata.
Nevýhody
- Nutnosť skladovania na bezpečnom mieste.
- Predaj investičného zlata môže byť u neserióznych firiem zdĺhavý a za výrazne nižšiu cenu ako je trhová hodnota zlata.
2. CFD kontrakty
Ďalším spôsobom, ako investovať do zlata sú CFD kontrakty.
CFD (po slovensky kontrakt na vyrovnanie rozdielu) je finančný derivát, ktorý presne kopíruje cenu podkladového aktíva, v tomto prípade vývoj ceny zlata. Vašim ziskom alebo stratou sa stáva rozdiel medzi otváracou a uzatváracou cenou obchodu.
Keďže CFD je finančný derivát, zlato fyzicky nevlastníte a nemusíte rozmýšľať nad tým, kde ho budete skladovať.
Vo videu sa dozviete, ako funguje investovanie do zlata prostredníctvom CFD kontraktov.
Pri CFD obchodovaní investori používajú finančnú páku, ktorá umožňuje investovať do zlata aj s malým finančným kapitálom. Pákový efekt prináša možnosť vyššieho zisku, ale aj možnosť väčšej straty, pokiaľ sa obchod nevyvíja vo váš prospech.
Výhody
- Na investovanie do zlata stačí menší kapitál.
- Vysoká likvidita.
- Možnosť využiť finančnú páku.
Nevýhody
- Nakúpené zlato prostredníctvom CFD fyzicky nevlastníte.
- Kontrakty môžu byť časovo obmedzené.
- Môžete zaplatiť poplatok za držanie obchodnej pozície cez noc (swap).
3. Akcie zlata
Ďalším zaujímavým spôsobom je investovanie do akcií zlata.
Akcie zlata sú jednoducho akcie spoločností, ktoré sa “točia” okolo tohto vzácneho kovu. Tento priemysel sa skladá hlavne z ťažobných spoločností, ktoré ťažia a predávajú zlato.
Keď si kúpite “zlaté akcie”, získate určitý podiel v spoločnosti a stanete sa akcionárom. Pokiaľ sa firme bude dariť a akcie budú rásť, budete na tom profitovať. Rastúce ceny zlata sú zvyčajne dobrou správou pre spoločnosti ťažiace zlato, pretože vyššie predajné ceny zvyšujú ich príjmy.
Tento rok bol pozitívnym pre cenu tohto vzácneho kovu a množstvo investorov nakupuje akcie ťažobných spoločností zlata vo veľkom.
Ťažobné spoločnosti zlata sú na vzostupe
Vzhľadom na prebiehajúcu konsolidáciu priemyslu v skutočnosti nemohol byť lepší čas na nákup akcií zlata.
Dve nedávne masívne transakcie – fúzia spoločnosti Barrick Gold’s (NYSE: GOLD) so spoločnosťou Randgold Resources a akvizícia firmy Goldcorp (NYSE: GG) s Newmont Mining (NYSE: NEM) – vytvárajú dve najväčšie verejne obchodované spoločnosti na ťažbu zlata na svete.
Spoločnosť Barrick Gold nedávno dokonca podala ponuku na prevzatie spoločnosti Newmont Mining, ale v dobe písania tohto článku sa obaja giganti ťažby zlata dohodli len na spojení svojich prevádzok v Nevade. Vďaka týmto udalostiam je teraz investovanie do akcií zlata neuveriteľne zaujímavé.
Toto odvetvie nie je len o banských spoločnostiach, ale aj o spoločnostiach zaoberajúcich sa streamovaním zlata a licenčnými poplatkami. Tieto spoločnosti pôsobia ako sprostredkovatelia v tomto odvetví.
Spoločnosti ako Franco-Nevada (NYSE: FNV) a Royal Gold (NASDAQ: RGLD) patria medzi najväčších hráčov v súčasnom odvetví.
Populárne akcie ťažobných firiem
V tabuľke nižšie nájdete zoznam populárnych zlatých spoločností. Množstvo týchto akciových spoločností vypláca aj podiel zo zisku, takzvané dividendy.
Spoločnosť | Symbol | Odvetvie | Dividendový výnos* |
---|---|---|---|
AngloGold Ashanti | AU | Ťažba | 2.53% |
Kirkland Lake Gold Ltd | KL | Ťažba | 1.51% |
Rio Tinto Group | RIO | Ťažba | 10.64% |
Royal Gold, Inc. | RGLD | Streaming zlata | 1.37% |
Agnico Eagle Mines Ltd. | AEM | Ťažba | 3.21% |
Barrick Gold Corp. | GOLD | Ťažba | 3.44% |
Newmont Mining Corp. | NEM | Ťažba | 4.77% |
Výhody
- Možnosť investovania do akcií najväčších ťažobných spoločností na svete.
- Zlaté akcie zvyčajne kopírujú vývoj ceny zlata.
- Niektoré spoločnosti vyplácajú dividendy.
Nevýhody
- Nepriame investovanie do zlata.
- Ťažobné prevádzkové riziká.
4. ETF – fondy obchodované na burze
Ak pre vás fyzická držba zlata nie je dôležitá, môžete si vybrať aj fondy obchodované na burze (takzvané ETF), napríklad fond SPDR Gold Shares. Tento ETF fond priamo nakupuje zlato v mene svojich akcionárov.
Pri tomto spôsobe investovania pravdepodobne zaplatíte poplatok za obchodovanie s ETF a poplatok za správu fondu (pri fonde SPDR Gold Shares je to 0,40% ročne). Na druhej strane môžete profitovať z likvidného aktíva, ktoré investuje priamo do zlatých mincí a tehličiek.
ETF zamerané na ťažbu zlata
Ak hľadáte jedinú investíciu, ktorá poskytuje široko diverzifikovanú expozíciu do ťažobných spoločností, potom sú dobrou voľbou ETF fondy VanEck Vectors Gold Miners ETF a VanEck Vectors Junior Gold Miners ETF. Druhý fond sa zameriava na menších ťažiarov zlata.
V tabuľke nájdete zoznam populárnych zlatých ETF fondov.
Názov ETF | Symbol | Odvetvie | Dividendový výnos* |
---|---|---|---|
SPDR Gold Shares | GLD | Vzácne kovy | – |
iShares Gold Trust | IAU | Vzácne kovy | – |
Invesco DB Gold Fund | DGL | Vzácne kovy | – |
ProShares Ultra Gold | UGL | Vzácne kovy | – |
Aberdeen Standard Gold ETF Trust | SGOL | Vzácne kovy | – |
iShares Gold Strategy ETF | IAUF | Vzácne kovy | – |
VanEck Vectors Gold Miners | GDX | Vzácne kovy | 2.21% |
Výhody
- Diverzifikovaná investícia.
- ETF fondy zvyčajne kopírujú vývoj ceny zlata.
- Niektoré ETF fondy vyplácajú dividendy.
Nevýhody
- Nepriama investícia do zlata.
- Ťažobné prevádzkové riziká.
Návod, ako investovať do zlata
Pokiaľ chcete investovať do zlata prostredníctvom CFD kontraktov, akcií alebo ETF, potrebujete si založiť obchodný účet u brokera.
Broker je spoločnosť, ktorá nám umožňuje investovať do zlata a ďalších finančných inštrumentov (euro, striebro, ropa, akcie Apple, Bitcoin a mnoho ďalších).
Ako na investovanie cez brokera
Pokiaľ chcete investovať cez online brokera, potrebujete vykonať tieto body:
- Na webstránke brokera kliknete na tlačidlo “Založiť účet”.
- Vyplníte svoje základné osobné údaje (e-mail, meno, adresa a telefónne číslo).
- Overíte svoju totožnosť (napríklad občianskym preukazom a faktúrou o zaplatení internetu).
- Vložíte peniaze na svoj obchodný účet.
- Nainštalujete si obchodnú platformu, ktorú si zdarma stiahnete zo stránky brokera.
- Prihlásite sa do platformy a vyberiete si inštrument, do ktorého chcete investovať (napríklad CFD kontrakty na zlato, Akcie ťažiarských spoločností alebo ETF).
Pri online investovaní do zlata je veľkou výhodou, že si všetko môžete vyskúšať bez rizika na demo účte. Demo účet slúži na to, aby ste sa zoznámili s funkciami obchodnej platformy a vyskúšali si zadať nákupné / predajné objednávky a otestovať svoju investičnú stratégiu.
Kvalitní brokeri na investíciu do zlata
Investujte do zlata prostredníctvom kvalitného brokera.
Vybraní brokeri sú regulovaní najprísnejšími európskymi regulačnými úradmi (ESMA, CySEC, FCA), vyznačujú sa bohatou ponukou finančných inštrumentov, účty klientov majú na osobitných účtoch a poskytujú zákaznícku podporu 24 hodín denne, 5 dní v týždni.
Inštrumenty Forex, Komodity, Akcie, Indexy, ETF, Kryptomeny Minimálny vklad 0 € (odporúčaný min. 400 €) Čeština
Váš kapitál je spojený s rizikom | Inštrumenty Forex, Komodity, Akcie, Indexy, ETF, Kryptomeny CFD Minimálny vklad 50 € Čeština
51% CFD účtov retailových investorov stráca peniaze | Inštrumenty Forex, Komodity, Akcie, Indexy, ETF, Kryptomeny Minimálny vklad 100 € Čeština
Váš kapitál je spojený s rizikom |
Týchto a ďalších kvalitných online brokerov si môžete navzájom porovnať v našom prehľadnom porovnaní brokerov pre slovenských investorov.
Záver článku
Sme v závere nášho článku. Každá investícia do zlata má svoje výhody aj nevýhody.
- Ak sa vám nepozdáva predstava držby fyzického zlata, nákup akcií ťažobných spoločností alebo podielu v ETF fonde môže byť bezpečnejšou alternatívou.
- Ak si myslíte, že najlepším spôsobom investovania je nákup fyzického zlata, investície do mincí, tehličiek alebo šperkov sú vhodnými možnosťami.
- A nakoniec, ak je vaším primárnym záujmom využívať pákový efekt na profitovanie z rastúcich alebo klesajúcich cien zlata, môžu byť vašou voľbou CFD kontrakty. Nezabudnite, že pri investovaní do zlata prostredníctvom finančnej páky existuje vyššie riziko straty.
Páčil sa vám tento článok? Odporučte ho aj svojim priateľom. Pomôžete tak rozšíriť kvalitné informácie o investovaní do zlata. Nenechajte si újsť ďalšie novinky zo sveta investovania a pridajte sa k nám aj na facebooku.
Diskusia k článku