V modernej histórií je investovanie do akcií jedným z najefektívnejších spôsobov, ako môže jednotlivec profitovať a vytvoriť si zdroj pasívneho príjmu. V očiach širokej verejnosti však obchodovanie s akciami stále vyzerá ako nepochopiteľná až mystická činnosť. V skutočnosti ide o skvelú príležitosť takmer pre každého investora.
V tomto článku nájdete exkluzívneho sprievodcu svetom investovania do akcií v roku 2024.
Obsah článku
- Čo sú akcie?
- Prečo sa cena akcií mení?
- Dôvody, prečo sa oplatí investovať do akcií
- Kde sa obchoduje s akciami?
- Aké sú poplatky a dane pri investovaní do akcií
- Návod, ako investovať do akcií
- Kvalitní brokeri na investovanie do akcií
- Najlepšie akcie, do ktorých sa oplatí investovať (zoznam)
- Čo je obchodná platforma a ako sa používa
- Videonávod, ako kúpiť akcie v platforme xStation a eToro
- Návod, ako zarobiť pri poklese ceny akcií
- 5 zlatých pravidiel, ako úspešne investovať do akcií
- Možnosti kam pokračovať v štúdiu
Najlepší brokeri na Slovensku
1.
XTB
Váš kapitál je spojený s rizikom
2.
eToro
Váš kapitál je spojený s rizikom
3.
RoboMarkets
Váš kapitál je spojený s rizikom
4.
Saxo Bank
Váš kapitál je spojený s rizikom
Čo sú akcie?
Akcie v jednoduchosti predstavujú legálne vlastníctvo časti spoločnosti. Akcie sú druhom cenného papiera. Korporácie vydávajú akcie v dvoch variantoch.
Kmeňové akcie (Common stocks)
Ide o akcie v pravom slova zmysle. Predstavujú podiel zo spoločnosti, z jej strát alebo z jej ziskov.
Držitelia akcií majú právo voliť tzv. predstavenstvo (Board of directors), ktoré okrem toho, že volí a odvoláva generálne vedenie, rozhoduje, či si spoločnosť svoje zisky ponechá pre ďalšie investície alebo ich rozdelí medzi držiteľov akcií v podobe dividend.
Dividenda predstavuje šek prípadne elektronický depozit zasielaný vlastníkovi akcií (akcionárovi).
Prioritné akcie (Preferred stocks)
Držiteľom prioritných akcií sú dividendy vyplácané vo vopred určených výškach aj časoch. Tieto dividendy sú vyplácané prednostne, ako prvé pred kmeňovými akciami. Ak by daná spoločnosť zbankrotovala, tak držitelia prioritných akcií majú prednostné právo vo veci navrátenia svojich investícií, ktoré sa vypláca z predaja majetku spoločnosti v konkurznom konaní.
Ako sa akcie vytvárajú a prečo existujú?
Odpovedí na túto otázku je niekoľko. Vyberáme tie najpodstatnejšie dôvody:
- Akcie umožňujú spoločnostiam zväčšovať svoj kapitál a meniť tak dobré nápady na životaschopný biznis. Bez možnosti investovania do akcií by neexistovala veľká časť dnešných korporácií a súčasný svet by nepoznal väčšinu výdobytkov modernej civilizácie.
- Akcie predstavujú pre obchodníkov investičnú možnosť, ktorá prináša uspokojivé výnosy a môžu tak dosahovať svoje finančné ciele oveľa skôr ako pri iných typoch investícií.
- Akcie jasne oddeľujú vlastníkov spoločnosti od jej manažmentu. Jedna skupina nemá čas ani schopnosti riadiť spoločnosť, ale má kapitál, ktorý môže spoločnosti pomôcť. Naopak, druhá má schopnosti i čas viesť spoločnosť k vyšším ziskom, avšak nie je priamo zaťažená finančnou stránkou.
Prečo sa cena akcií mení?
Ako pri každom finančnom inštrumente, tak aj pri akciách sa cena akcií mení na základe ponuky a dopytu. Dopyt po akciách predstavuje počet investorov, ktorí by chceli dané akcie kúpiť. Ponuka je množstvo investorov, ktorí chcú svoje nakúpené akcie predať.
Pokiaľ existuje viac investorov, ktorí akcie nakupujú, cena akcií rastie. Pokiaľ existuje viac investorov, ktorí akcie predávajú, cena akcií spoločnosti bude klesať.
Na cenu akcií vplývajú aj tieto udalosti:
- Spoločnosť vytvorí nový produkt alebo službu
- Hospodárske výsledky (tržby, zisk a zadĺženosť)
- Expandovanie do nových krajín
- Rozšírenie výroby
- Vyšetrovanie spoločnosti pre údajný podvod a iné
Prečo sa oplatí investovať do akcií?
Odpoveď je veľmi jednoduchá. Kvôli zisku. Existujú však dve možnosti ako na akciách zarábať:
1. Rast ceny akcií
Ak hodnota vašich akcií stúpa, mali by ste vo vhodnej chvíli tieto akcie predať, aby ste zaknihovali zisk. Prípadne si môžete svoje akcie ponechať a ak bude spoločnosť úspešná, ich hodnota bude pravdepodobne rásť.
2. Dividendy
Dividenda je podiel zo zisku spoločnosti, ktorý sa vyplatí akcionárom. Ak spoločnosť, ktorej akcie vlastníte vypláca dividendy, v presne určenom čase vám bude vyplatený istý finančný obnos (približne 1-8% z aktuálnej ceny akcie). Ak je spoločnosť úspešná, táto suma sa môže časom zvyšovať. Takáto forma investície sa môže skutočne vyplatiť.
Keďže spoločnosti nemajú povinnosť vyplácať dividendy, majte na pamäti, že dividendy sa nemusia iba zvyšovať, ale aj znižovať. Dokonca aj v prípade, že korporácia je úspešná a jej zisky sú čoraz vyššie, výška dividendy sa môže znížiť.
Na druhej strane existuje veľké množstvo spoločností, ktoré pravidelne vyplácajú dividendy už viac ako 25 rokov, pričom výšku dividendy neustále zvyšujú. Medzi takéto spoločnosti patrí Coca-Cola (KO), Procter & Gamble (PG), Caterpillar (CAT), Johnson & Johnson (JNJ) a McDonald’s (MCD).
Kde sa obchoduje s akciami?
Akcie sa obchodujú na akciových burzách v rôznych krajinách na celom svete. Tieto akciové burzy nie sú na sebe závislé.
Každá akciová burza má svoje obchodné hodiny a môžete na nej obchodovať akcie spoločností z danej krajiny. Napríklad akcie amerických spoločností nájdete na amerických burzách (NYSE, NASDAQ a iné). Akcie nemeckých spoločností sa obchodujú napríklad na burze vo Frankfurte (Börse Frankfurt).
Veľkou výhodou je, že v dnešnej dobe online brokeri umožňujú investovať do akcií spoločností z rôznych krajín, ktoré sa obchodujú na svetových burzách. K tomu vám stačí si založiť len jeden obchodný účet.
Poplatky pri investovaní do akcií
Jedna z dôležitých vecí, ktoré treba vziať do úvahy pri nákupe a predaji akcií je to, koľko vás to bude stáť na poplatkoch. Najdôležitejšie sú:
- Poplatok za nákup / predaj akcií – Tento poplatok zaplatíte pri každom nákupe alebo predaji akcií. Tento poplatok predstavuje niekoľko desatín percent z celkovej hodnoty transakcie (približne 0,10-0,50%). Pri niektorých spoločnostiach sa môžete stretnúť s rôznymi zľavami z poplatkov pre aktívnych investorov. Niektorí akcioví brokeri si dokonca neúčtujú tento poplatok.
- Spread – Spread je rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou inštrumentu. Brokeri, ktorí si neúčtujú transakčný poplatok väčšinou mierne navýšia spread a časť z neho je ich ziskom.
- Poplatok za úschovu cenných papierov – Niektorí brokeri si účtujú poplatok za úschovu cenných papierov. Vo väčšine prípadov, tento poplatok predstavuje malé percento z hodnoty portfólia (napríklad 0,2% ročne). Napríklad broker XTB si účtuje tento poplatok až vtedy, pokiaľ hodnota nakúpených cenných papierov prekročí 250 000 €.
- Konverzný poplatok za zmenu meny – Pokiaľ máte obchodný účet vedený v eurách a nakúpite akcie amerických spoločností v dolároch, môžete zaplatiť poplatok za zmenu meny.
Cenné papiere a dane
Z hľadiska daní sú akcie a ďalšie cenné papiere veľmi výhodne. Podľa zákona o dani z príjmu 595/2003 Z.z. môžete využiť takzvaný časový test. To znamená pokiaľ nakúpené akcie, ETF fondy alebo dlhopisy držíte viac ako rok, zisk z investície je oslobodený od dane.
Pri podielových fondoch sa časový test nedá uplatniť a preto zisk podlieha dani z príjmu. Výška dane vám zo zisku zoberie približne jednu pätinu a tým pádom si výrazne znížite zisk.
Návod, ako investovať do akcií
Prvou možnosťou kedy kúpiť akcie je moment, keď boli vytvorené spoločnosťou. Vytvorené akcie sa potom ponúknu na predaj. Ak sa tak stane prvýkrát, ide o tzv. Initial Public Offering (IPO).
Tieto akcie sú v podobe podielov ponúknuté na burze a ktokoľvek si ich môže kúpiť. Dôvodom zaradenia akcií na burzu je snaha spoločnosti zväčšiť svoj kapitál, ktorý plánujú použiť na svoj ďalší rozvoj.
Druhou možnosťou je klasický nákup akcií spoločností, ktoré sú už verejne obchodované. Celý proces investovania do cenných papierov môžeme rozdeliť do troch krokov:
1. Otvorte si účet u brokera
Pokiaľ chcete kúpiť akcie, potrebujete si založiť obchodný účet u brokera. Broker je spoločnosť, ktorá umožňuje investovať do akcií z celého sveta.
Tento bod vyzerá na prvý pohľad jednoducho, ale je v skutočnosti ten najdôležitejší. Môžeme ho rozdeliť na tri body:
- Výber kvalitného brokera
- Založenie obchodného účtu
- Vloženie finančných prostriedkov na obchodný účet
Výber akciového brokera
V dnešnej dobe si môžeme vybrať z veľkého množstva online brokerov. Začínajúci investor sa môže v tejto ponuke spoločností veľmi rýchlo stratiť.
Pri výbere brokera na akcie sa zamerajte na ponúkanú platformu, poplatky a kvalitu ponúkaných služieb. Nezabúdajte ani na dostupnosť rozličných búrz. Určite myslite aj na bezpečnosť. Tú však už väčšina renomovaných brokerských spoločností ponúka na špičkovej úrovni.
Viac informácií o tom, čo musí spĺňať kvalitný akciový broker nájdete v tomto článku.
Brokerov môžeme rozdeliť podľa poskytovaných služieb:
- Realizácia objednávok (execution-only) – Ide o samostatné rozhodovanie investora o nákupe a predaji. Broker tieto rozhodnutia iba vykonáva. Za takéto služby zaplatíte logicky najmenej.
- Poradenstvo – Na tejto úrovni ponúka broker poradenstvo pre konkrétne okolnosti. Na základe výšky vašej investície, požadovaných výnosov a akceptovateľných rizík sa snaží nájsť najlepšiu investičnú možnosť. Cena za takéto poradenstvo sa určuje podľa množstva investovaných peňazí.
- Správa financií (diskrečné riadenie) – Na tejto úrovni nechávate vaše investície plne v rukách expertov, ktorí všetky rozhodnutia vykonávajú vo vašom mene. Takéto riadenie investícií je výhodné pre investorov s veľkým kapitálom. Tento typ služieb väčšinou ponúkajú podielové fondy.
K tomuto typu služby môžeme zaradiť aj čoraz obľúbenejšie kopírovanie obchodníkov.
Kvalitní akcioví brokeri
Investujte do akcií prostredníctvom kvalitného a overeného brokera.
V tabuľke nájdete spoločnosti, ktoré sú regulované najprísnejšími európskými orgánmi, finančné prostriedky klientov majú na osobitných účtoch a ponúkajú profesionálne obchodné platformy.
Títo akcioví brokeri majú zákaznícku podporu k dispozícií 24 hodín denne, 5 dní v týždni. Spoločnosť XTB má zákaznícku podporu k dispozícií aj v slovenskom jazyku.
Ponuka akcií Spojené štáty americké, Kanada, Európa, Ázia, Austrália Minimálny vklad 0 € Čeština
Váš kapitál je spojený s rizikom | Ponuka akcií Spojené štáty americké, Európa Minimálny vklad 0 € (odporúčaný min. 400 €) Čeština
Váš kapitál je spojený s rizikom | Ponuka akcií Spojené štáty americké, Európa, Ázia Minimálny vklad 100 € Čeština
Váš kapitál je spojený s rizikom |
Týchto a ďalších kvalitných online brokerov si môžete navzájom porovnať v našom prehľadnom porovnaní najlepších brokerov na investovanie do akcií.
Založenie obchodného účtu
Potom ako si vyberiete akciového brokera, potrebujete si založiť obchodný účet. Ide väčšinou o jednoduchý online proces podobný pri vytváraní bankového účtu.
Založenie obchodného účtu prebieha nasledovne:
- Vytvoríte si prihlasovacie údaje k vášmu obchodnému účtu
- Vyplníte osobné údaje
- Overíte svoju totožnosť
- Vložíte peniaze na svoj obchodný účet
Proces otvorenia obchodného účtu je veľmi rýchly a u niektorých spoločností si obchodný účet založíte do 10 – 15 minút.
Vloženie peňazí na účet
Aby ste mohli začať investovať, potrebujete na svoj obchodný účet vložiť peniaze. Na svoj obchodný účet môžete vložiť peniaze prostredníctvom bankového prevodu alebo pomocou platobnej karty. Niektoré spoločnosti umožňujú vložiť peniaze aj prostredníctvom služby PayPal, Skrill alebo Neteller.
2. Vyberte si akcie
V dnešnej dobe si môžeme vybrať z veľkého množstva akcií. V tabuľke nájdete zoznam populárnych akcií z celého sveta.
Spoločnosť | Symbol | Odvetvie | Dividenda |
---|---|---|---|
Microsoft | MSFT | Technológie | 0.93% |
Apple | AAPL | Technológie | 0.61% |
Visa | V | Financie | 0.57% |
Coca-Cola | KO | Nealkoholické nápoje | 2.73% |
Boeing | BA | Letectvo | 5.87% |
Tesla | TSLA | Motorové vozidlá | – |
Amazon | AMZN | Online obchod | – |
BMW | BMW | Motorové vozidlá | 4.64% |
Nestle | NESN | Potraviny | 2.14% |
Nio | NIO | Motorové vozidlá | – |
Xiaomi | 1810.HK | Technológie | – |
3. Zadajte nákupnú objednávku
Pokiaľ ste si založili obchodný účet, vložili peniaze a vybrali akcie, potrebujete zadať svoju prvú objednávku.
Niekedy sa objednávky zadávali priamo na parkete burzy (trading floor) alebo telefonicky. Dnes sa drvivá väčšina objednávok realizuje prostredníctvom online obchodnej platformy.
Obchodná platforma pre nákup akcií
Obchodná platforma je program alebo mobilná aplikácia vďaka ktorej môžeme kupovať a predávať akcie. Obchodnú platformu poskytuje väčšina brokerov zdarma a môžete si ju nainštalovať do vášho počítača, notebooku, tabletu alebo telefónu.
Niektorí brokeri ponúkajú aj webovú verziu obchodnej platformy, do ktorej sa prihlásite prostredníctvom webového prehliadača.
Viac informácií o obchodnej platforme nájdete v našom prehľadom porovnaní najlepších platforiem na investovanie do akcií.
Typy objednávok
Kvalitná obchodná platforma ponúka viacero obchodných príkazov, pomocou ktorých zadávate svoje nákupy a predaje.
Poznáme dva základné typy objednávok:
- Market objednávka – prostredníctvom market objednávky kupujete alebo predávate akcie za aktuálnu trhovú cenu, ktorú vidíte v platforme. Objednávka sa v čase zvýšenej volatility na trhu môže vyplniť za trochu horšiu cenu.
- Limitná objednávka – pomocou limitnej objednávky si nastavíte, na akej cene chcete dané akcie nakúpiť. Napríklad: akcie spoločnosti Apple aktuálne stoja $211 a vy by ste chceli kúpiť akcie na cene $200. Preto zadáte nákupnú limitnú objednávku na cene $200. Táto objednávka sa aktivuje, pokiaľ trhová cena akcií spoločnosti Apple klesne na cenu $200 a nižšie.
Pomocou limitnej objednávky získate garanciu, že sa vaša objednávka vyplní za presne určenú cenu alebo ešte o trocha lepšiu. V čase zvýšenej volatility sa ale môže stať, že sa vaša objednávka vyplní iba čiastočne.
Videonávod, ako kúpiť akcie cez brokera XTB
Celý proces nákupu akcií sa skladá s niekoľkých bodov. V tomto videu nájdete prehľadný návod, ako kúpiť akcie v platforme xStation.
Návod, ako kúpiť cenné papiere na eToro
V tomto videu nájdete návod, ako investovať do cenných papierov na platforme eToro.
Pokročilé obchodné príkazy
Niektorí skúsení investori používajú aj pokročilé obchodné príkazy. Najpoužívanejšie pokročilé príkazy sú:
Stop Loss
Stop Loss je obchodný príkaz, pomocou ktorého si investor nastaví maximálnu možnú stratu na danú investíciu. Napríklad: investor nakúpi akcie spoločnosti Coca-Cola na cene $50 za akciu.
Tento investor nechce veľa riskovať a rozhodne sa nastaviť obchodný príkaz Stop Loss na cene $40. Pokiaľ by cena akcií spoločnosti Coca-Cola klesla až pod úroveň $40 na akciu, na cene $40 sa aktivuje obchodníkov Stop Loss pokyn a svoje akcie automaticky odpredá. Takto investor inkasoval stratu iba -$10 na jednu akciu.
Trailing Stop
Vďaka tomuto obchodnému príkazu môže investor ochrániť svoj zisk, pokiaľ sa investícia vyvíja podľa jeho očakávania. Trailing Stop funguje na princípe objednávky Stop Loss, avšak s tým rozdielom, že sa môže automaticky meniť podľa aktuálnej ceny akcií.
Napríklad: investor nakúpi akcie spoločnosti Coca-Cola na cene $50. Po pár dňoch cena akcií spoločnosti Coca-Cola stúpne na hodnotu $60 za akciu. Investor si v ten moment nastaví obchodný pokyn Trailing Stop 5 bodov pod aktuálnu trhovú cenu akcií. To znamená, pokiaľ cena akcií klesne pod cenu $55, aktivuje sa Stop Loss pokyn a investor inkasuje zisk +$5 na jednu akciu.
Pokiaľ cena akcií spoločnosti Coca-Cola bude rásť, tak sa tento Trailing Stop pokyn bude automaticky posúvať vyššie, stále však na úroveň 5 bodov od aktuálnej ceny. Pokiaľ na vyšších hodnotách začne cena akcií klesať a poklesne o 5 bodov nižšie, aktivuje sa Stop Loss pokyn a investor inkasuje zisk.
Jedno video je viac ako tisíc slov. Pozrite si video, v ktorom sa dozviete ako funguje Trailing Stop.
Môžem profitovať aj keď cena akcií klesá?
Množstvo ľudí si myslí, že pri investovaní do akcií sa môže zarobiť iba vtedy, pokiaľ investor nakúpi akcie za lacno a predá drahšie. V tomto prípade, aby investor dosiahol zisk, musí cena akcií rásť. V drvivej väčšine prípadov investori akcie iba nakupujú s očakávaním, že sa spoločnostiam bude dariť a ich ceny akcií budú rásť.
Na druhej strane však existuje možnosť profitovať aj pri poklese ceny akcií. Ako to funguje? Deje sa to pomocou CFD kontraktov. CFD je finančný derivát, ktorý presne kopíruje cenu podkladového aktíva. V tomto prípade by sa jednalo o akcie. Prvotne sa to môže zdať komplikované, ale v praxi je obchodovanie CFD akcií rýchlo pochopiteľné.
Jednoduché zhrnutie problematiky CFD kontraktov nájdete vo videu nižšie. Video pochádza z XTB akadémie.
Keďže CFD je finančný derivát, akcie fyzicky nevlastníte. Pokiaľ očakávate, že cena akcií klesne jednoducho si otvoríte predajnú (short) pozíciu. Viac informácií o obchodovaní CFD nájdete v tomto článku.
5 zlatých pravidiel pre úspešné investovanie do akcií
1. Čím vyšší zisk požadujete, tým väčšie riziko musíte akceptovať
Je opodstatnené očakávať vysokú mieru rizika, ak sa chystáte generovať v krátkom čase vysoké zisky. Podstatou je nájsť rovnováhu.
2. Nestavte všetko na jednu kartu
Investujte do rozličných spoločností, v rozličných krajinách a z rozličných sektorov (financie, zdravotníctvo, spotrebný tovar, technológie atď). Pre úspešne investovanie do akcií je základom diverzifikácia portfólia.
3. Ak máte na investície málo času, nechoďte do veľkého rizika
Ak počítate s krátkodobým investičným horizontom, môžete časť financií uložiť na sporiaci účet s garantovaným úrokom. Ďalšou možnosťou môže byť kopírovanie obchodníkov. Na dobrú investíciu do akcií potrebujete minimálne 5 rokov.
4. Prehodnocujte svoje portfólio
Pravidelne kontrolujte spoločnosti, do ktorých ste investovali, hľadajte nové možnosti a analyzujte staré rozhodnutia.
5. Nepanikárte
Cena akcií sa bude pohybovať hore aj dolu. Nepodliehajte pokušeniu predávať či kupovať príliš skoro.
Kde pokračovať v štúdiu investovania do akcií?
Investovanie do akcií je veľmi komplexná činnosť. Sami dobre vieme, že na začiatku je veľmi náročné nájsť kvalitné informácie o investovaní. Pokiaľ vás investovanie do akcií zaujalo a chcete sa vzdelávať, vhodným pokračovaním pre vás môže byť vzdelávací cyklus – Kurz akciového investovania.
Kurz akciového investovania je unikátny online vzdelávací cyklus od brokera XTB. Celým vzdelávacím cyklom vás prevedie Tomáš Vranka – špecialista na akciové investovanie. Vzdelávací cyklus je rozdelený do 6 webinárov a plný prístup k nemu získate, pokiaľ si založíte reálny obchodný účet. Založenie účtu je zdarma.
V kurze akciového investovania sa dozviete:
- Informácie dôležité pre nákup akcií
- Akcie v xStation a dva pohľady na ich výber
- Dva rozdielne prístupy k zloženiu jedného portfólia
- Bezpečnosť na prvom mieste, alebo ako investovať do akcií s rozumom
- Pokročilé metódy analýzy a výberu akcií
- Psychológia akcií, najčastejšie chyby a kedy sa akcií zbaviť
Zúčastnite sa unikátneho kurzu akciového investovania. Tento kurz je vhodný pre začínajúcich a pokročilých investorov. Kliknutím na tlačidlo nižšie sa presuniete na oficiálnu stránku brokera XTB.
Súvisiace články
- Návod, ako kúpiť akcie krok po kroku >>
- Najlepší akcioví brokeri – porovnanie v tabuľke >>
- Rady a tipy ako investovať do akcií >>
- Čo sú dividendy >>
- Kam investovať peniaze >>
- Akadémia investovania na burze >>
- Čo je index S&P 500 >>
- Ako investovať do akciového indexu NASDAQ >>
- Aktuálna cena indexu DAX >>
Páčil sa vám tento článok? Odporučte ho aj svojim priateľom. Pomôžete tak rozšíriť kvalitné informácie o investovaní do akcií. Nenechajte si újsť ďalšie novinky zo sveta investovania a pridajte sa k nám aj na facebooku.
Diskusia k článku