Investičné zlato, kde ho výhodne kúpiť a jeho význam

Úvod » Blog » Novinky » Investičné zlato, kde ho výhodne kúpiť a jeho význam

Investičné zlato, kde ho výhodne kúpiť a jeho význam

Zlato sprevádza ľudstvo celými dejinami. Už od prvej chvíle si ľudia uvedomovali jeho výnimočnosť. Zlato je ušľachtilý kov, odolný voči mnohým chemickým vplyvom. Využíva sa v šperkárstve, v zubnom lekárstve, v medicíne, v elektronike, no hlavne ako investičná komodita – teda investičné zlato.

Obsah článku

Kam siaha história zlata ako platidla?

Zlato bolo používané už od roku 6 000 pred našim letopočtom v Prednej Ázii. V Európe prvé nálezy hovoria o používaní zlata približne od roku 5 000 pred našim letopočtom v bulharskej Varne.

Ak sa pozrieme na jednotlivé kultúry vo svetových dejinách, zistíme, že takmer všetky si hodnotu zlata uvedomovali a spracovávali ho. Dôkazy o tom nájdeme napríklad aj v hrobke Tutanchamona. Počas celých dejín sa ťažilo na rôznych miestach s väčším či menším úspechom. Zlatá horúčka prilákala za tie roky nejedného zlatokopa.

ryžovanie zlata tehličky kúpiť
V období zlatej horúčky sa zlato získavalo aj formou ryžovania.

Okolo roku 560 pred našim letopočtom sa začalo zlato využívať ako určitá forma peňazí. Trvalo to až do roku 1971, kedy skončil Brettonwoodsky menový systém. Potom sa rola zlata ako platidla  viac-menej stratila, aj keď si svoju hodnotu drží dodnes. Ide najmä o zlaté rezervy centrálnych bánk.

Čo je investičné zlato?

 • Investičné zlato je uchovávateľom hodnoty. Disponuje kúpnou silou, ktorá je viac-menej už storočia stabilná. Tento drahý kov naplno demonštruje svoju silu najmä počas kríz.
 • Ide o akúsi dlhodobú investíciu, ktorá môže priniesť veľmi pozitívne výnosy. Investičné zlato je spôsob ako neprísť o financie a zabezpečiť sa na ďalšie roky. Zlato je totiž nezávislé od vlád alebo ekonomických výkyvov a aj po toľkých rokoch sa stále dá považovať za univerzálne platidlo.
 • Investičné zlato tiež znamená isté postavenie. Napríklad investičné zlato vo forme zlatých mincí má aj umeleckú hodnotu, čo ešte viac zvyšuje jeho hodnotu. Kto má investičné zlato, má určitú istotu, že o svoj majetok nepríde, aj keby nastala inflácia.
 • Keďže je zlato likvidné, dá sa zameniť za peniaze. Je silný predpoklad, že zlato bude mať už len potenciál k rastu. Ide o kov, ktorý nejde umelo vytvoriť ako by to mohlo byť s peniazmi. Je vzácny a jeho zásoby sa pomaly ale iste míňajú. Investičné zlato má teda čoraz vyššiu hodnotu.

Môže vás zaujímať: Aktuálna cena zlata na sviečkovom grafe.

etoro copytrading
etoro copy trading page

Ktoré spoločnosti sú lídrami vo výrobe investičného zlata?

Najznámejšími výrobcami, ktorí sú akreditovaní v London Bullion Market Association – LBMA, sú nasledovné spoločnosti: spoločnosť UMICORE SA v Belgicku, spoločnosť Johnson Matthey v Kanade,  spoločnosť WC Heraeus GmbH sídliaca v Nemecku, spoločnosť Rand Rafinery, ktorá je v Južnej Afrike, ďalej sú to švajčiarske spoločnosti ako Argor-Heraeus SA, Pamp SA, Valcambi SA.

Títo výrobcovia tvoria odliatky zo zlata držiac sa medzinárodného štandardu Good Delivery.

Druhy investičného zlata

Investovať do zlata môžete dvoma vhodnými spôsobmi. Buď si zadovážite zlaté tehličky alebo zlaté mince. Prečítajte si o nich niečo viac tu:

Zlaté tehličky (odliatky)

Investičné zlato vo forme zlatých tehličiek je už takou klasikou. Mávajú rýdzosť 999,9/ 1000, takže ide takmer o čisté zlato. Zlaté tehličky si môžeme kúpiť už od 1 g až do 1 kg. Tehličky, ktoré vážia do 100 g sú razené, zatiaľ čo tehličky s váhou od 250 g sú liate.

investičné zlato tehličky
Zlaté odliatky majú tvar tehličiek.

Zlaté mince

Investičné zlato vo forme zlatých mincí je zároveň aj zákonným platidlom. Na minciach môžete nájsť nominálnu hodnotu, takže v prípade potreby je možné ju vymeniť za reálne peniaze. Veľkosť mincí sa môže pohybovať od 1/10 unce do 1 unce, pričom 1 unca sa rovná 31,1 gramu. Viete, kde nájdete najviac obchodované mince? Ide o kanadské Maple Leaf a austrálske Kangaroo. Zlaté mince sú razené v kráľovských mincovniach, takže aj to znásobuje ich hodnotu a lukratívnosť.

Prečo sa oplatí kúpiť investičné zlato?

Investovanie do zlata je čím ďalej tým viac populárnejšie. Nejde len o nejaký prechodný stav alebo výstrelok doby. Spoločnosť si začína uvedomovať nestálosť svetovej ekonomiky a vidí, že zlato je jediným aspektom, ktorý stojí pevne na nohách. Tu je niekoľko dôvodov, pre ktoré sa oplatí kúpiť investičné zlato:

1. Investičné zlato je zárukou

Vo svete sa tlačia peniaze tak, že to vyvoláva infláciu. Príkladom môže byť Japonsko, ktoré má už dlhé roky problém s postavením ekonomiky na nohy. Aj preto tam má dnes veľký význam práve zlato. Je darúvané deťom, keď sa narodia, ženám, keď sa vydávajú vo forme zlatých náhrdelníkov. Centrálne banky vidia, kam až môže dôjsť ekonomika, a preto sa snažia krízu čo najviac oddialiť. Investičné zlato je teda istou zárukou.

​2. Investičné zlato ako dlhodobá investícia

Je dobré a múdre učiť sa z minulosti, z chýb, ktoré sa stali v histórii. A čo nám história hovorí o investičnom zlate? Že meny strácajú svoju cenu, ak to porovnáme so zlatom. Peniaze strácajú svoju hodnotu, no investorom, ktorý si šetrí pravidelných investíciách, kríza nepohne, pretože má pevné a hodnotné úspory vo forme investičného zlata.

vývoj ceny zlata
Od začiatku obchodovania zlata, na komoditných burzách, jeho cena neustále rastie.

3. Zlato ako nedostatková komodita

Jedným z dôvodov, pre ktoré sa oplatí mať investičné zlato, je práve jeho nedostatok. Vedeli ste, že v priebehu rokov sa množstvo zlata v zemskej kôre veľmi obmedzilo? Spoločnosti, ktoré zlato ťažia, vyvíjajú čoraz viac úsilia a prostriedkov na ťažbu, no už vidia nepomer v tom, že hlušiny sa musí vyťažiť veľmi veľa, pričom zlata sa vyťaží vždy menej. Môžeme predpokladať, že sa to bude len zhoršovať, cena zlata teda bude stúpať. O dôvod viac si postupne zadovážiť investičné zlato.

4.  Ťažba je stále drahšia

Ďalším dôvodom, ktorý súvisí s tým predošlým je z oblasti  ťažobnej ekonomiky. Tu musíme poznamenať, že ťažiarenské spoločnosti majú kapitálové výdavky vyššie než príjmy. Do ťažby je totiž potrebné veľa investovať, aby to prinieslo zlaté ovocie. Je to však čím ďalej tým ťažšie.

​5. Predpoklad stúpania ceny zlata

Ťažba zlata úzko súvisí aj s cenou nafty. Nákladné autá totiž čoraz viac vozia ťažšie náklady, čím sa minie omnoho viac nafty, než tomu bolo v neďalekej minulosti. Stratová nie je iba ťažba zlatej rudy, ale tiež ťažba čierneho zlata – ropy. Keďže sa míňajú aj zásoby ropy, zvýši sa cena nielen zlata, ale aj cena ropy. Čo to znamená pre investorov? Investičné zlato je dobrým krokom do budúcna, jeho cena len viac stúpne, pretože už bude nákladnejšie zlato vyťažiť.

Pre zhrnutie výhod si pozrite toto užitočné video.

Ako sa určuje cena investičného zlata?

Cenu zlata ovplyvňuje niekoľko faktorov, a to rýdzosť zlata v karátoch a cena zlata na komoditných burzách. Možno by ste čakali odpoveď, že sa cena pohybuje na základe nákupu a predaja fyzického zlata. Na investičné zlato však majú rozhodujúci vplyv spotové obchody na londýnskom trhu so vzácnymi kovmi. Hovoríme tu o London Bullion Market Association. Okrem toho je cena ovplyvňovaná aj americkou komoditnou burzou Comex, kde ide primárne o kontrakty do budúcna.

Zjednodušene povedané, fyzické zlato, resp. jeho dodávka či dopyt nemajú vplyv na stanovenie ceny zlata na trhoch. Cena fyzického zlata je vlastne odvodená od ceny zlata z papierových trhov.  Obchody, ktoré majú fyzické zlato, povedzme investičné zlato, taktiež preberajú ceny z Londýna a New Yorku.

Môže vás zaujímať: Ako začať obchodovať na burze?

Čo sa týka predajnej ceny, tá sa neustále teda mení v krátkych intervaloch, je závislá od burzy. Okrem toho, v cene bývajú zarátané náklady, ktoré s predajom investičného zlata súvisia. Ide tu najmä o výrobné či prepravné náklady a podobne.

Kde kúpiť investičné zlato?

Pre nákup investičného zlata odporúčame spoločnosť GOLD & SILVER INTERNATIONAL, s.r.o., ktorá prevádzkuje eshop zlatestriebro.sk.

Prečo si kúpiť investičné zlato zo stránky zlatestriebro.sk?

 • prevádzkovateľ e-hopu: Spoločnosť pôsobí na finančnom trhu od roku 2010 a má za sebou mnoho spokojných klientov.
 • široký sortiment: V e-shope nájdete široký sortiment zlatých či strieborných odliatkov a mincí rôznych výrobcov, ktoré sa nachádzajú na good delivery listine.
 • garancia pravosti: Všetok ponúkaný tovar pochádza výlučne od good delivery výrobcov (Argor-Heraeus SA, Heraeus, Perth Mint, Münze Österreich, Umicore, atď.), ktorých produkty majú svoje vlastné ochranné prvky.
 • sortiment produktov, ktoré inde nenájdete: V ponuke nájdete aj investičné brilianty v tej najvyššej kvalite, čo Vám zaručí GLA certifikát (Gemmologisches Labor Austria GmbH), ktorý je nevyhnutnou súčasťou každého investičného briliantu. Navyše spoločnosť ponúka na predaj aj pilkové zlaté retiazky z bieleho alebo žltého zlata.
 • 24 hodinové sledovanie vývoja Vami nadobudnutej investície: Klientska zóna Vám ponúka detailné sledovanie Vašej nadobudnutej investície počas celej doby vlastnenia investície.
 • jednoduchosť: Jednou z priorít spoločnosti bolo vytvoriť pre Vás čo najjednoduchší systém pri nákupe a výkupe drahých kovov, drahých kameňov, šperkov a zlatých retiazok, ktorý Vám nezaberie veľa času.
 • vernostný program „zlaťáky“: Každým nákupom v e-shope ušetríte, pretože získate určitý obnos zlaťákov, ktoré môžete využiť ako zľavu pri Vašom ďalšom nákupe.
 • výkup: Pri investičnej platine, investičných zlatých a strieborných minciach a odliatkoch, ktoré ste si zakúpili v e-shope Vám spoločnosť garantuje ich spätné odkúpenie.

investičné zlato cena a kúpiť

Jednoduchšia možnosť investovania do zlata

Okrem tradičnej kúpy investičného zlata, existuje jednoduchšia a sofistikovanejšia možnosť zhodnotenia svojich úspor. V najväčšej investičnej sieti eToro môžete automaticky kopírovať populárnych obchodníkov, ktorí obchodujú zlato, striebro ale aj iné finančné inštrumenty ako je Forex, akcie, indexy alebo kryptomeny.

Vo videu nižšie si pozrite, ako funguje kopírovanie obchodníkov v najväčšej investičnej sieti eToro.

Ako sa darilo top obchodníkom za posledných 12 mesiacov?

Pozrite si prehľad výsledkov niektorých top obchodníkov za posledných 12 mesiacov (* minuloročná výkonnosť nie je zárukou budúcich výsledkov).

Po kliknutí na tlačidlo ”UKÁZAŤ PROFIL” sa presuniete na obchodníkov profil, v ktorom nájdete detailné štatistiky výkonnosti.

* 75% CFD účtov retailových investorov stráca peniaze.

* Minuloročná výkonnosť nie je garanciou budúcich výsledkov.

Zaujalo vás kopírovanie obchodníkov a chcete sa dozvedieť viac o tejto unikátnej investičnej službe? Viac informácií a návod, ako kopírovať obchodníkov nájdete v našej recenzií.

Páčil sa Vám tento článok? Odporučte ho aj svojim priateľom. Pomôžete tak rozšíriť kvalitné informácie o obchodovaní na burze. Nenechajte si újsť ďalšie novinky zo sveta tradingu a pridajte sa k nám aj na facebooku.

Ohodnoť tento článok

Investičné zlato, kde ho výhodne kúpiť a jeho význam
4.6 (91.76%) 17 vote[s]
zdielaj článok kurz, graf vývoj ceny

O autorovi

Lukáš Ištvan malá fotka

Lukáš Ištvan

Na finančných trhoch investuje od roku 2014. Je absolventom školení a seminárov od špičkových profesionálnych obchodníkov z Českej republiky. V roku 2016 absolvoval trojmesačný Live Trading Room, v ktorom obchodovali a delili sa o svoje bohaté know-how českí profesionálni obchodníci. Neustále sa vzdeláva, aby držal krok s tými najlepšími. Viac informácií o Lukášovi nájdete na tejto stránke.

Reklama
online trading
Reklama
obchodovanie na burze banner

Diskusia k článku