Zlato sprevádza ľudstvo celými dejinami. Už od prvej chvíle si ľudia uvedomovali jeho výnimočnosť. Zlato je ušľachtilý kov, odolný voči mnohým chemickým vplyvom. Využíva sa v šperkárstve, v zubnom lekárstve, v medicíne, v elektronike, no hlavne ako investičná komodita – teda investičné zlato.
V tomto článku si vysvetlíme čo je investičné zlato a predstavíme aj ďalšie možnosti investovania do zlata v roku 2024.
Obsah článku
- História zlata
- Čo je investičné zlato?
- Druhy investičného zlata
- 5 dôvodov, prečo sa oplatí kúpiť investičné zlato
- Ako sa určuje cena investičného zlata?
- Kde kúpiť investičné zlato?
- Oplatí sa sporenie do zlata?
- Ďalšie možnosti investovania do zlata
- Ako sa zlatu darilo v minulosti (porovnanie výkonnosti s akciami a dlhopismi)
- Návod, ako kopírovať obchody top investorov
Najlepší brokeri na Slovensku
1.
XTB
Váš kapitál je spojený s rizikom
2.
eToro
Váš kapitál je spojený s rizikom
3.
RoboMarkets
Váš kapitál je spojený s rizikom
4.
Saxo Bank
Váš kapitál je spojený s rizikom
Kam siaha história zlata ako platidla?
Zlato bolo používané už od roku 6 000 pred našim letopočtom v Prednej Ázii. V Európe prvé nálezy hovoria o používaní zlata približne od roku 5 000 pred našim letopočtom v bulharskej Varne.
Ak sa pozrieme na jednotlivé kultúry vo svetových dejinách, zistíme, že takmer všetky si hodnotu zlata uvedomovali a spracovávali ho. Dôkazy o tom nájdeme napríklad aj v hrobke Tutanchamona. Počas celých dejín sa ťažilo na rôznych miestach s väčším či menším úspechom. Zlatá horúčka prilákala za tie roky nejedného zlatokopa.
Okolo roku 560 pred našim letopočtom sa začalo zlato využívať ako určitá forma peňazí. Trvalo to až do roku 1971, kedy skončil Brettonwoodsky menový systém. Potom sa rola zlata ako platidla viac-menej stratila, aj keď si svoju hodnotu drží dodnes. Ide najmä o zlaté rezervy centrálnych bánk.
Čo je investičné zlato?
- Investičné zlato je uchovávateľom hodnoty. Disponuje kúpnou silou, ktorá je viac-menej už storočia stabilná. Tento drahý kov naplno demonštruje svoju silu najmä počas kríz.
- Ide o akúsi dlhodobú investíciu, ktorá môže priniesť pozitívny výnos. Investičné zlato je spôsob ako uchovať svoje financie a zabezpečiť sa na ďalšie roky. Zlato je totiž nezávislé od vlád alebo ekonomických výkyvov a aj po toľkých rokoch sa stále dá považovať za univerzálne platidlo.
- Investičné zlato tiež znamená isté postavenie. Napríklad investičné zlato vo forme zlatých mincí má aj umeleckú hodnotu, čo ešte viac zvyšuje jeho hodnotu. Kto má investičné zlato, má určitú istotu, že o svoj majetok nemusí prísť, aj keby nastala ďalšia finančná kríza.
- Keďže je zlato likvidné, dá sa zameniť za peniaze. Je silný predpoklad, že zlato bude mať už len potenciál k rastu. Ide o kov, ktorý nejde umelo vytvoriť ako by to mohlo byť s peniazmi. Je vzácny a jeho zásoby sa pomaly, ale iste míňajú. Investičné zlato má preto čoraz vyššiu hodnotu.
Pozrite si tiež ›› Aktuálna cena zlata na sviečkovom grafe.
Ktoré spoločnosti sú lídrami vo výrobe investičného zlata?
Najznámejší výrobcovia investičného zlata sú akreditovaní v London Bullion Market Association – LBMA.
Sú to nasledovné firmy: Münze Österreich (Rakúsko), UMICORE SA (Belgicko), Johnson Matthey (Kanada), WC Heraeus GmbH (Nemecko) a spoločnosť Rand Rafinery (Južná Afrika).
Ďalej sú to švajčiarske spoločnosti ako Argor-Heraeus SA, Pamp SA a Valcambi SA. Títo výrobcovia tvoria odliatky zo zlata podľa medzinárodného štandardu Good Delivery.
Druhy investičného zlata
Investovať do fyzického zlata môžete dvoma spôsobmi. Buď si zadovážite zlaté tehličky alebo zlaté mince.
Zlaté tehličky (odliatky)
Investičné zlato vo forme zlatých tehličiek je už takou klasikou.
Mávajú rýdzosť 999,9/1000, takže ide takmer o čisté zlato. Zlaté tehličky si môžete kúpiť už od 1g až do 1kg. Tehličky, ktoré vážia do 100g sú razené, zatiaľ čo tehličky s váhou od 250g sú liate.
Zlaté mince
Investičné zlato vo forme zlatých mincí je zároveň aj zákonným platidlom. Na minciach môžete nájsť nominálnu hodnotu, takže v prípade potreby je možné ich vymeniť za reálne peniaze.
Veľkosť mincí sa môže pohybovať od 1/10 unce do 1 unce, pričom 1 unca sa rovná 31,1 gramu zlata.
Obľúbená zlátá minca
Viete, ktoré sú najviac obchodované mince v Európe? Ide o mincu Wiener Philharmoniker (Viedenskí filharmonici), ktorá sa razí v rakúskej mincovni od roku 1989 a má za sebou už viac ako 30 – ročnú históriu.
Zlaté mince majú oproti tehličkám viacero výhod a môžete ich nakúpiť už od 25 €. Viac informácií a detailný návod, ako investovať do mincí Viedenskích filharmonikov nájdete v našom článku na blogu.
Prečo sa oplatí kúpiť investičné zlato?
Investovanie do zlata je čím ďalej tým viac populárnejšie. Nejde len o nejaký prechodný stav alebo výstrelok doby. Spoločnosť si začína uvedomovať nestálosť svetovej ekonomiky a vidí, že zlato je jediným aspektom, ktorý stojí pevne na nohách.
Tu je niekoľko dôvodov, pre ktoré sa oplatí kúpiť investičné zlato.
1. Investičné zlato je zárukou
Vo svete sa tlačia peniaze tak, že to vyvoláva infláciu. Príkladom môže byť Japonsko, ktoré má už dlhé roky problém s postavením ekonomiky na nohy. Aj preto tam má dnes veľký význam práve zlato.
Daruje sa deťom, keď sa narodia a ženám, keď sa vydávajú. Centrálne banky vidia, kam až môže ekonomika dôjsť, a preto sa snažia krízu čo najviac oddialiť. Investičné zlato poskytuje určitý bezpečný prístav.
2. Investičné zlato ako dlhodobá investícia
Je dobré a múdre učiť sa z chýb, ktoré sa stali v minulosti. A čo nám história hovorí o investičnom zlate? Že peniaze strácajú svoju hodnotu, ak to porovnáme so zlatom.
Na grafe si môžete pozrieť vývoj ceny zlata za posledných 50 rokov.
3. Zlato ako nedostatková komodita
Jedným z dôvodov, pre ktoré sa oplatí mať investičné zlato, je práve jeho nedostatok. Vedeli ste, že v priebehu rokov sa množstvo zlata v zemskej kôre veľmi obmedzilo?
Spoločnosti, ktoré zlato ťažia, vyvíjajú čoraz viac úsilia a prostriedkov na ťažbu. Ťažobné firmy musia spracovávať stále viac horniny, pričom zlata sa vyťaží menej. Môžeme predpokladať, že ak sa to bude len zhoršovať, cena zlata bude pravdepodobne stúpať.
O dôvod viac si postupne zadovážiť investičné zlato.
4. Ťažba je stále drahšia
Ďalším dôvodom, ktorý súvisí s tým predošlým je z oblasti ťažobnej ekonomiky. Tu musíme poznamenať, že ťažiarenské spoločnosti majú kapitálové výdavky vyššie než príjmy. Do ťažby je potrebné veľa investovať, aby to prinieslo zlaté ovocie. Je to však čím ďalej tým ťažšie.
5. Predpoklad stúpania ceny zlata
Ťažba zlata úzko súvisí aj s cenou nafty. Nákladné autá totiž čoraz viac vozia ťažšie náklady, čím sa minie omnoho viac nafty, než tomu bolo v minulosti. Stratová nie je iba ťažba zlatej rudy, ale tiež ťažba čierneho zlata – ropy.
Keďže sa míňajú aj zásoby ropy, pravdepodobne sa zvýši nielen cena zlata, ale aj cena ropy. Čo to znamená pre investorov? Investičné zlato je dobrým krokom do budúcna. Jeho cena má potenciál k ďalšiemu rastu, pretože už bude nákladnejšie zlato vyťažiť.
Vo videu si pozrite zhrnutie výhod a nevýhod investovania do zlata.
Ako sa určuje cena investičného zlata?
Cenu zlata ovplyvňuje niekoľko faktorov, a to rýdzosť zlata v karátoch a cena zlata na komoditných burzách. Možno by ste čakali odpoveď, že sa cena pohybuje na základe nákupu a predaja fyzického zlata.
Na investičné zlato však majú rozhodujúci vplyv spotové obchody na londýnskom trhu so vzácnymi kovmi. Hovoríme tu o London Bullion Market Association. Okrem toho je cena ovplyvňovaná aj americkou komoditnou burzou Comex, kde sa primárne obchodujú futures kontrakty.
Zjednodušene povedané, fyzické zlato, resp. jeho dodávka či dopyt nemajú vplyv na stanovenie ceny zlata na trhoch.
Cena fyzického zlata je odvodená od ceny zlata zo svetových finančných trhov. Obchody, ktoré ponúkajú na predaj fyzické zlato (napríklad šperky a investičné zlato), taktiež preberajú ceny z Londýna a New Yorku.
Prečítajte si tiež ›› Ako začať obchodovať na burze?
Kde kúpiť investičné zlato?
Investičné zlato môžete kúpiť v špecializovaných predajniach. Množstvo z týchto predajní má aj e-shop.
V kvalitnom e-shope nájdete široký sortiment zlatých či strieborných odliatkov a mincí rôznych výrobcov, ktoré sa nachádzajú na good delivery listine (Argor-Heraeus SA, Heraeus, Perth Mint, Münze Österreich, Umicore, atď.).
Niektoré spoločnosti ponúkajú aj investičné brilianty s GLA certifikátom (Gemmologisches Labor Austria GmbH), ktorý je nevyhnutnou súčasťou každého investičného briliantu. V množstve e-shopov môžete nájsť aj zlaté retiazky z bieleho alebo žltého zlata.
V dnešnej dobe môžete investičné zlato kúpiť cez rôzne spoločnosti.
Populárne sporenie do zlata
Pokiaľ nemáte možnosť kúpiť si hneď celú mincu, môžete využiť sporenie do zlata, ktoré je na Slovensku veľmi obľúbené.
Cez spoločnosť Golden Oak Trust si môžete postupne šetriť na zlaté mince – Viedenskí filharmonici. Každý mesiac môžete na sporenie poslať napríklad 25 € a našetriť si tak na 5 mincí.
Mince vám ale budú posielané postupne vždy, keď našetrená suma dosiahne hodnotu jednej mince.
Pokiaľ vás sporenie do zlata zaujalo, kompletnú recenziu firmy Golden Oak Trust a návod, ako začať sporiť do zlatých mincí nájdete v našom článku na blogu.
Aké sú ďalšie možnosti investovania do zlata?
Pokiaľ by ste radi investovali do zlata, ale nechcete nakupovať investičné zlato, môžete do neho investovať prostredníctvom rôznych finančných inštrumentov, ktoré sa obchodujú na burze.
ETF fondy
ETF (skratka z Exchange Traded Fund) je pasívne riadený fond, ktorý sleduje určité podkladové aktívum a kopíruje jeho cenový pohyb. Exchange Traded Fund môže kopírovať rôzne finančné inštrumenty ako sú akcie, komodity, indexy, dlhopisy a mnoho ďalších.
Princíp fungovania spočíva v tom, že ETF fond nakúpi vybrané podkladové aktívum a vydá na to svoje vlastné akcie (podiely). Tieto podiely potom môžu investori nakúpiť na akciovej burze za veľmi nízke poplatky.
Prečítajte si tiež ›› Čo je ETF a ako funguje?
Akcie
Ďalším zaujímavým spôsobom je investovanie do zlatých akcií.
Akcie zlata sú jednoducho akcie spoločností, ktoré sa “točia” okolo tohto vzácneho kovu. Tento priemysel sa skladá hlavne z ťažobných spoločností, ktoré ťažia a predávajú zlato.
Keď si kúpite “zlaté akcie”, získate určitý podiel v spoločnosti a stanete sa akcionárom. Pokiaľ sa firme bude dariť a akcie budú rásť, budete na tom profitovať.
Rastúce ceny zlata sú zvyčajne dobrou správou pre spoločnosti ťažiace zlato, pretože vyššie predajné ceny zvyšujú ich príjmy. Naviac, niektoré spoločnosti vyplácajú dividendy.
Kvalitní online brokeri
Pokiaľ chcete investovať na burze, potrebujete si založiť účet u brokera. Broker je spoločnosť, ktorá nám umožňuje investovať do akcií, ETF fondov a ďalších finančných inštrumentov.
Účet u brokera si otvoríte v priebehu 15 minút a tento proces je podobný ako pri zakladaní účtu v banke.
Ako prebieha založenie investičného účtu
Založenie obchodného účtu prebieha nasledovne:
- Vytvoríte si prihlasovacie údaje k obchodnému účtu
- Vyplníte osobné údaje
- Overíte svoju totožnosť
- Vložíte peniaze na svoj obchodný účet
V tabuľke nižšie nájdete spoločnosti, ktoré umožňujú investovať do zlata bezpečne, rýchlo a jednoducho.
Vybraní brokeri sú regulovaní najprísnejšími európskymi regulačnými úradmi (ESMA regulácia, CySEC, FCA), účty klientov majú na osobitných účtoch a poskytujú zákaznícku podporu 24 hodín denne, 5 dni v týždni.
Inštrumenty Forex, Komodity, Akcie, Indexy, ETF, Kryptomeny, Opcie, Dlhopisy Minimálny vklad 0 € Čeština
Váš kapitál je spojený s rizikom | Inštrumenty Forex, Komodity, Akcie, Indexy, ETF, Kryptomeny Minimálny vklad 0 € (odporúčaný min. 400 €) Čeština
Váš kapitál je spojený s rizikom | Inštrumenty Forex, Komodity, Akcie, Indexy, ETF, Kryptomeny CFD Minimálny vklad 50 € Čeština
51% CFD účtov retailových investorov stráca peniaze |
Týchto a ďalších kvalitných online brokerov si môžete navzájom porovnať v našom prehľadnom porovnaní brokerov pre slovenských investorov.
Ako sa zlatu darilo v minulosti?
Často sa hovorí, že zlato je skvelým, možno najlepším zabezpečením proti inflácii. Zlato nepochybne odolalo mnohým krízam a jeho cena vzrástla. Na druhej strane existujú aj ďalšie aktíva, ktoré historicky priniesli oveľa vyššie zhodnotenie.
Nižšie nájdete graf, ktorý zobrazuje výkonnosť rôznych druhov aktív (dolár, zlato, pokladničné poukážky, dlhopisy a akcie) od roku 1802 až do roku 2017.
Tento graf vytvoril profesor financií na Warton School of Business – Jeremy Siegel. V tomto grafe profesor Siegel poukazuje na dlhodobý rast výnosov akciového trhu po odrátaní inflácie za posledných 215 rokov.
Ako však vidíte, historické výnosy akcií a dlhopisov sú oveľa, oveľa lepšie. V tom istom období dlhopisy poskytli ročný výnos 3,5% nad mieru inflácie. Akcie priniesli reálny ročný výnos až 6,8%.
- Keby ste investovali 1 dolár do akcií v roku 1802, v 2017 by ste mali 1,3 milióna dolárov.
- Keby ste investovali 1 dolár do zlata, v 2017 by ste mali niečo cez 3 doláre.
- Keby ste tento dolár držali v hotovosti, v 2017 by mal hodnotu 5 centov.
Názor Warrena Buffetta na investičné zlato
Najznámejší investor na svete Warren Buffett nie je fanúšikom investícií do zlata alebo iných neproduktívnych aktív. Inými slovami, zlato nevytvára príjem a ani nevytvára žiadnu extra hodnotu.
Jeho cena je jednoducho založená na tom, čo je za neho ochotný zaplatiť niekto iný.
Ďalej Warren Buffet povedal:
„Keby ste zoskupili všetko zlato, ktoré sa kedy vyťažilo, tak by ste ním naplnili miestnosť v tvare kocky s 20 metrov dlhými stranami.
Pri súčasných cenách zlata by ste si mohli kúpiť všetku poľnohospodársku pôdu v Spojených štátoch. Navyše by ste si mohli kúpiť 10 spoločností ako ExxonMobil a aj tak by vám ešte ostal 1 bilión dolárov na bežné utrácanie. Alebo by ste stále mohli mať tú veľkú kocku kovu.
Čo by ste si z toho vybrali? Čo z toho vyprodukuje vyššiu hodnotu?“
Záver článku – prečo si kúpiť investičné zlato
Investičné zlato je tradičná investícia. Ako sme si skôr povedali, investičné zlato sa skôr považuje za uchovávateľa hodnoty peňazí.
Určite však nie je naškodu mať určité percento kapitálu investované vo zlate. Kvalitné investičné portfólio by však malo byť zložené z viacerých druhov aktív, napríklad:
- Akcie kvalitných firiem (Apple, Google, Microsoft, Facebook, Coca Cola, McDonalds, Tesla, Amazon …)
- + ETF fondy SPY, QQQ
- + Štátne dlhopisy
- + Investičné zlato / zlaté akcie / ETF fondy, ktoré kopírujú vývoj ceny zlata
Inflácia nám pomaly znehodnocuje naše úspory
Aj keď je samotné investovanie pomerne jednoduché, množstvo ľudí radšej nechá svoje peniaze na sporiacom účte, na ktorom sotva dosiahne 3% ročné zhodnotenie. Pritom zabúdajú, že priemerná inflácia na Slovensku dosahuje úroveň 2.5%.
Takto pri 3% zhodnotení po odrátaní inflácie zhodnotia svoje peniaze len o 0,5% ročne.
Pokiaľ aj vy by ste radi investovali svoje peniaze, ale zdá sa vám svet investovania príliš zložitý, môžete automaticky kopírovať obchody populárnych investorov v najväčšej sociálnej obchodnej platforme eToro.
V investičnej platforme eToro môžete kopírovať populárnych obchodníkov, ktorí obchodujú zlato, striebro ale aj iné finančné inštrumenty ako je Forex, akcie, ETF fondy, indexy alebo kryptomeny.
Návod, ako začať kopírovať populárnych investorov
Proces kopírovania obchodníkov sa skladá z týchto krokov:
- Založíte si obchodný účet u brokera
- Vložíte peniaze na svoj účet
- Vyberiete si populárneho investora
- Nastavíte výšku investovanej sumy
- Kliknete na tlačidlo kopírovať
Vo videu nižšie si pozrite, ako funguje kopírovanie obchodníkov v platforme eToro.
Ako sa darilo top obchodníkom za posledných 12 mesiacov?
Pozrite si prehľad výsledkov niektorých top obchodníkov za posledných 12 mesiacov (* minuloročná výkonnosť nie je zárukou budúcich výsledkov).
Po kliknutí na tlačidlo ”UKÁZAŤ PROFIL” sa presuniete na obchodníkov profil, v ktorom nájdete detailné štatistiky výkonnosti.
* Copy Trading nepredstavuje investičné poradenstvo. Hodnota vašich investícií môže stúpať alebo klesať. Váš kapitál je spojený s rizikom.
Zaujalo vás kopírovanie obchodníkov a chcete sa dozvedieť viac o tejto unikátnej investičnej službe? Viac informácií a návod, ako kopírovať obchodníkov nájdete v našej recenzii.
Páčil sa vám tento článok? Odporučte ho aj svojim priateľom. Pomôžete tak rozšíriť kvalitné informácie o obchodovaní na burze. Nenechajte si újsť ďalšie novinky zo sveta tradingu a pridajte sa k nám aj na facebooku.
Diskusia k článku