Predstavujeme ďalšie jednosviečkové formácie, ktoré sú napriek svojej jednoduchosti stále jednými z najvyužívanejších indikátorov na trhu. Samozrejme, v kombinácií s inými nástrojmi. V tomto článku si vysvetlíme sviečkovú formáciu Hammer (Pin bar) a formáciu Hanging man.
Obsah článku
- Popis sviečkovej formácie Hammer a Hanging man
- Ukážka formácií na grafe
- Záver článku + zhrnutie vo videu
Najlepší brokeri na Slovensku
1.
XTB
Váš kapitál je spojený s rizikom
2.
eToro
Váš kapitál je spojený s rizikom
3.
RoboMarkets
Váš kapitál je spojený s rizikom
4.
Saxo Bank
Váš kapitál je spojený s rizikom
Formácia Hammer (Pin bar) a Hanging man
Sviečková formácia Hammer (po slovensky „kladivo“) a formácia Hanging man (po slovensky „Visiaci muž“) sú ďalšie sviečkové formácie s lyrickým názvom, aj keď mierne negatívne zafarbeným, ktoré oživujú pomerne strohý svet obchodovania na burze.
V skutočnosti vyzerajú oba patterny na sviečkovom grafe úplne rovnako. Ich rozličné názvy plynú z miesta, na ktorom sa v rámci grafu objavia a najmä po akom trende sa sformujú.
Ich spoločným znakom je telo sviečky veľmi blízko koncového bodu horného tieňa („shadow“ alebo „tail“), prípadne úplne chýbajúci horný tieň a dlhý spodný tieň, ktorý je minimálne dvakrát väčší ako je telo sviečky.
Napriek identickému vzhľadu sa však líšia indikáciou rozličných trendov.
- Sviečková formácia Hammer je signálom stúpajúceho trendu („uptrend“) a väčšinou je nasledovaný výrazným pohybom ceny. Niektorí obchodníci nazývajú sviečkový pattern Hammer aj ako Pin Bar.
- Formácia Hanging man je zas indikátorom nadchádzajúceho klesajúceho trendu („downtrend“).
Čo tieto sviečkové patterny znamenajú?
Hammer sa väčšinou objavuje na konci klesajúceho trendu a indikuje jeho otočenie.
Často do pasce chytí traderov, ktorí predávajú na konci klesajúceho trendu v záujme zozbierania „posledných zvyškov“. Výsledkom je však tlak kupujúcich na opačnej strane, ktorí tlačia cenu hore.
Obchodovanie na základe týchto signálov je vo svojej podstate pomerne jednoduché.
Vždy kupujete nad sviečkovým patternom Hammer, keďže existuje predpoklad otočenia trendu a stúpania ceny.
Rovnako vždy predávate pod patternom hanging man, ktorý by mal signalizovať prichádzajúci pokles. Hanging man sa totiž väčšinou objaví v úplnom závere stúpania ceny a predstavuje najvyšší bod tohto trendu.
Keďže sviečková formácia Hanging man vyzerá presne ako formácia Pin Bar, je vhodné počkať si na potvrdenie konca uptrendu ďalšou sviečkou, ktorá by mala byť dlhá červená.
Môže vás zaujímať: Ako si vybrať najlepšieho brokera?
Záver
Pozrite si užitočné video, ktoré vysvetľuje sviečkovú formáciu Hammer a Hanging man. Video je v anglickom jazyku.
Predstavili sme si ďalšiu zaujímavú sviečkovú formáciu. Ako každá jednosviečková formácia, ani tento pattern nie je stopercentný.
Aj keď vyzerá spočiatku veľmi optimisticky, vo všeobecnosti sa odporúča čakať na ďalšie potvrdenie predpokladaného vývoja ceny. Posolstvo takýchto patternov nie je totiž komplexné a jednoducho sa môže otočiť proti vám.
Keďže všetky jednosviečkové patterny vykazujú rovnakú vlastnosť, že nie sú dostatočne spoľahlivými indikátormi trendu, je vhodné ich využívať ako jednu z častí mozaiky, z ktorých nakoniec vyskladáte čo najspoľahlivejší signál vstupu na trh.
Preto je vhodné tieto sviečkové formácie sledovať pri silných úrovniach supportu a rezistencie.
Pokiaľ sú pre vás sviečkové formácie zložité, môžete vyskúšať automaticky kopírovať populárnych obchodníkov v najväčšej investičnej sieti eToro. Viac informácií o kopírovaní obchodníkov nájdete v našej eToro recenzii.
Poučenie: Copy Trading nepredstavuje investičné poradenstvo. Hodnota vašich investícií môže stúpať alebo klesať. Váš kapitál je spojený s rizikom.
Páčil sa vám tento článok? Odporučte ho aj svojim priateľom. Pomôžete tak rozšíriť kvalitné informácie o obchodovaní na burze. Nenechajte si újsť ďalšie novinky zo sveta tradingu a pridajte sa k nám aj na facebooku.
Diskusia k článku