Čo je Bitcoin, aktuálny kurz, graf a vývoj ceny

Úvod » Blog » Kurzy a grafy inštrumentov » Čo je Bitcoin, aktuálny kurz, graf a vývoj ceny

Čo je Bitcoin, aktuálny kurz, graf a vývoj ceny

Lukáš Ištvan mini foto

Autor: Lukáš Ištvan

Naposledy aktualizované 2. januára 2022

Popularita Bitcoinu každým dňom narastá. Niet sa čomu čudovať, pretože platobná sieť Bitcoinu je postavená na revolučnej technológii nazývanej Blockchain. V tomto článku nájdete aktuálny Bitcoin kurz a vývoj ceny na grafe. Ďalej sa v článku dozviete, čo je Bitcoin a ako ho začať úspešne obchodovať.

Obsah článku

Aktuálny Bitcoin kurz

Aktuálny sviečkový graf Bitcoinu poskytuje portál Tradingview. Na grafe je znázornený Bitcoin kurz k americkému doláru z burzy Bitfinex, ktorá patrí medzi najväčšie kryptomenové burzy na svete. Jedna sviečka na grafe predstavuje vývoj ceny Bitcoinu za jeden obchodný deň.

 

Prečo sa kurz Bitcoinu neustále mení?

Bitcoin kurz sa mení na základe ponuky a dopytu. Na trhu Bitcoinu sa nachádzajú nakupujúci a predávajúci.

 • Ak dopyt po Bitcoine stúpa (na trhu je prevaha nakupujúcich), Bitcoin kurz rastie.
 • Ak sa zvyšuje na trhu ponuka (prevaha predávajúcich), Bitcoin kurz klesá.

Kde obchodovať Bitcoin?

Obchodujte s Bitcoinom prostredníctvom svetových brokerov, ktorí majú tisícky klientov po celom svete. Vybraní brokeri ponúkajú pre svojich klientov nízky spread, vzdelávacie školenia a disponujú prvotriednou zákazníckou podporou, ktorá Vám je k dispozícii 24 hodín 5 dní v týždni.

Pre obchodovanie na burze ponúkajú profesionálne obchodné platformy (MetaTrader 4, cTrader, xStation a ďalšie).

Broker
Aktuálny kurz bitcoinu
Bitcoin cena etoro logo
Aktuálny bitcoin kurz saxo bank logo
Kryptomeny
BTC, ETH, XRP, LTC, DASH, EOS, XLM, BCH, ETC + 16 krížových párov
BTC, ETH, XRP, LTC, DASH, EOS, XLM, BCH, ETC, ADA, NEO, BNB, IOTA + 6 krížových párov
BTC, ETH, LTC
Min. vklad
0€ (odporúčaný min. 400€)
50€
2 000€
Platformy
xStation
eToro Platform
SaxoTrader GO, SaxoTrader PRO
Čeština
ikonka ano kurz a graf
ikonka - áno, vývoj ceny BTC
ikonka - nie

Váš kapitál je spojený s rizikom

Investovanie do kryptomien je veľmi volatilné a v niektorých krajinách EÚ neregulované. Žiadna ochrana spotrebiteľa. Môže sa uplatňovať daň zo zisku.

Váš kapitál je spojený s rizikom

Čo je Bitcoin?

Bitcoin je digitálna kryptomena, ktorú vytvorila v roku 2009 osoba alebo skupina ľudí pod pseudonymom Satoshi Nakamoto. Platobná sieť Bitoinu je vytvorená na základe šifrovacích matematických princípoch (kryptológia). Zdrojový kód Bitcoinu je voľne dostupný (open source) a každý si ho môže pozrieť.

Bitcoin má decentralizovanú platobnú sieť. Táto platobná sieť sa skladá z veľkého množstva počítačov, ktoré vlastnia používatelia Bitcoinu. Na realizovanie transakcií sa využíva distribuovaná databáza uzlov peer-to-peer siete (zoskupenie prepojených počítačov za účelom inteligentného zdieľania hardvéru, softvéru, prostriedkov a zdrojov).

Pomocou kryptografie sa v platobnej sieti používajú iba Bitcoiny, ktoré užívateľ vlastní. Takto je platobná sieť zabezpečená proti opätovnému využitiu Bitcoinov, ktoré už boli raz použité.

Pozrite si ako funguje platobná sieť Bitcoinu. Video pochádza zo stránky weusecoins.com.

Delenie Bitcoinu

Jeden Bitcoin môžeme rozdeliť až na osem desatinných miest:

1 BTC (Bitcoin) = 1 BTC
1 mBTC (mili Bitcoin) = 0,001 BTC
1 uBTC (micro Bitcoin) = 0.000 001 BTC
1 satoshi = 0.0000 0001 BTC

Najmenšia jednotka Bitcoinu je jeden satoshi.

Ako sa ťaží Bitcoin?

Nové Bitcoiny, ktoré sa postupne uvoľňujú do obehu, vznikajú takzvaným ťažením.

Za ťaženie Bitcoinu sa považuje potvrdzovanie realizovaných transakcií ľuďmi, ktorých nazývame mineri (po slovensky baníci alebo ťažiari). Mineri sú osoby alebo spoločnosti, ktoré vlastnia výkonný hardware a software, vďaka ktorému riešia zložité matematické výpočty, pomocou ktorých sa potvrdzujú jednotlivé Bitcoinové transakcie.

Všetky potvrdené transakcie mineri ukladajú do systému blokov, ktorý sa nazýva Blockchain. Blockchain je takzvaná „digitálna účtovná kniha“, ktorá v sebe uchováva údaje o všetkých realizovaných transakciách.

Za každý potvrdený nový blok sú mineri odmeňovaný určitým počtom nových Bitcoinov. Momentálne (rok 2018) je odmena za potvrdený blok 12,5 BTC. Približne každé štyri roky sa odmena za potvrdenie nového bloku znižuje o polovicu. Celkové množstvo Bitcoinov, ktoré budú vyťažené, sa zastaví na hodnote 21 000 000 „mincí“.

Môže Vás zaujímať: Ako ťažiť Bitcoin?

Bitcoin peňaženky

Bitcoiny sa prevažne uchovávajú v osobných počítačoch vo forme aplikácie, ktorú nazývame ako softvérová alebo desktopová peňaženka. Medzi kvalitnú softvérovú peňaženku patrí peňaženka Exodus. V tejto peňaženke môžete okrem Bitcoinu uchovávať aj ďalšie populárne kryptomeny ako je Ethereum, Dash a Litecoin.

Svoje Bitcoiny si môžete uložiť aj do on-line internetovej peňaženky, ktorú poskytujú rôzne spoločnosti. Medzi dôveryhodných poskytovateľov on-line peňaženky patria spoločnosti Blockchain.info  a Coinbase (funguje aj ako zmenáreň).

Ku kvalitnej Bitcoinovej peňaženke máte prístup aj prostredníctvom mobilnej aplikácie vo Vašom smartfóne alebo tablete.

Najbezpečnejšou možnosťou uloženia svojich Bitcoinov je hardvérová peňaženka. Hardvérová peňaženka je malé externé zariadenie, ktoré sa veľkosťou a tvarom podobá na USB kľúč. V hardvérovej peňaženke sú Vaše Bitcoiny bezpečne uložené a prístup k privátnym kľúčom a heslám máte len Vy.

Čo je bitcoin - micne na klávesnici
Viacerí svetoví odborníci predurčujú Bitcoinu veľký rastový potenciál.

Vlastnosti Bitcoinu

Digitálna kryptomena Bitcoin vyniká unikátnymi vlastnosťami, ktoré sa vo veľkej miere líšia od klasických svetových mien, ako je americký dolár alebo euro.

 • výhody obchodovania cena eurDecentralizácia – celý platobný systém Bitcoinu nespadá pod žiadnu úradnú autoritu ako sú, napríklad, banky a vláda. Bitcoin nemá centrálne sídlo, pretože jeho platobná sieť sa skladá z veľkého množstva počítačov a zariadení užívateľov z celého sveta. Platobná sieť Bitcoinu je navrhnutá tak, aby nikto nemohol kontrolovať peňažné toky, zmraziť niekomu účet alebo spôsobovať infláciu.
 • čo je bitcoinVäčšia anonymita – pri realizovaní Bitcoinových transakcií nepotrebujete zadať žiadny osobný údaj. Jediné čo k odoslaniu transakcie potrebujete je zadať čiastku a číslo protiúčtu, na ktoré chcete Bitcoiny poslať.
 • bitcoin kurz plus500Transparentnosť – všetky realizované transakcie sú uložené v takzvaných blokoch, ktoré tvoria Blockchain.
 • ikonka áno kurz a vývoj ceny na grafeNízke transakčné náklady– vďaka celosvetovej sieti  minerov sa platobné transakcie realizujú za minimálne poplatky. Ak pri transakcii pridáte malý prídavok v rámci centov, zvýšite atraktívnosť realizácie príkazu pre minerov, pre ktorých je  tento prídavok odmenou.
 • obchodovanie kryptomien bitcoin kurz a grafRýchlosť prevodu – aj keď zasielate Bitcoiny do rôznych častí sveta, transakcie sa realizujú v priebehu pár minút. Technológia rýchlosti prevodu sa postupne zrýchľuje a predpokladá sa, že rýchlosť prevodu bude v blízkej budúcnosti konkurovať rýchlosti prevodu transakcie pomocou debetných alebo kreditných kariet. Jednotlivé transakcie sa realizujú 24 hodín 7 dni v týždni.
 • čo je BTCDostupnosť – prístup k Bitcoinu máte z akéhokoľvek miesta na svete, v ktorom máte možnosť pripojiť sa na internet.
ebook metatrader
xtb ebook metatrader

Ako obchodovať Bitcoin?

Najpopulárnejšiu kryptomenu môžete obchodovať prostredníctvom CFD kontraktov. Väčšina obchodníkov a investorov využíva CFD obchodovanie pre jeho množstvo výhod:

 • Obchodovanie na páku – pomocou pákového efektu a marže môžete obchodovať veľké objemy kryptomien aj s malým kapitálom.
 • Profitovanie aj pri poklese ceny – prostredníctvom CFD si môžete otvoriť predajnú (sell) objednávku.
 • Nízke poplatky – pri CFD obchodovaní Bitcoin fyzicky nevlastníte a platíte nižšie poplatky za obchodovanie ako pri fyzickom nákupe.

Pozrite si video, v ktorom analytik brokera XTB vysvetľuje základné pojmy pri obchodovaní.

Obchodníci analyzujú trh Bitcoinu pomocou rôznych nástrojov technickej analýzy, medzi ktoré patria:

K tomu používajú metódu Price Action alebo štruktúru trhu – Market Profile. Skalperi a intradenní obchodníci, pre ešte presnejšie načasovanie vstupu do obchodu, sledujú tok realizovaných objednávok pomocou metódy Order Flow a Tape Reading.

Môže vás zaujímať: Prehľadné porovnanie brokerov pre slovenských obchodníkov.

Kopírovanie populárnych obchodníkov

Niektorí obchodníci a investori, ktorí nemajú čas analyzovať grafy, automaticky kopírujú obchody populárnych obchodníkov v najväčšej investičnej sieti eToro. Takto svoje peniaze takpovediac „zverujú“ do rúk profesionálom, ktorí sa na burze pohybujú už dlhé roky.

Ako sa darilo top obchodníkom za posledných 12 mesiacov?

Pozrite si prehľad výsledkov niektorých top obchodníkov za posledných 12 mesiacov (* minuloročná výkonnosť nie je zárukou budúcich výsledkov).

Po kliknutí na tlačidlo ”UKÁZAŤ PROFIL” sa presuniete na obchodníkov profil, v ktorom nájdete detailné štatistiky výkonnosti.

* 78% CFD účtov retailových investorov stráca peniaze.

* Minuloročná výkonnosť nie je garanciou budúcich výsledkov.

Zaujalo vás kopírovanie obchodníkov a chcete sa dozvedieť viac o tejto unikátnej investičnej službe? Viac informácií o kopírovaní obchodníkov nájdete v našej recenzií brokera eToro.

Záver

Čoraz väčšie množstvo spoločností, umožňujú platiť za tovar a služby Bitcoinom. Bitcoin sa stáva čoraz populárnejším a začínajú sa o neho zaujímať aj svetové investičné banky a spoločnosti, ktoré prinášajú na trh likviditu.

V minulom roku (2017) Bitcoin kurz zažil exponenciálny rast, kedy sa cena za 1 BTC vyšplhala až na hodnotu 20 000 USD.

Ďalšie kvalitné informácie o Bitcoine nájdete na stránkach wikipédie a svetového investičného portálu investopedia.com.

Páčil sa Vám tento článok? Odporučte ho aj svojim priateľom. Pomôžete tak rozšíriť kvalitné informácie o obchodovaní na burze. Nenechajte si újsť ďalšie novinky zo sveta tradingu a pridajte sa k nám aj na facebooku.

Ohodnoť tento článok

Čo je Bitcoin, aktuálny kurz, graf a vývoj ceny
4.7 (93.18%) 88 vote[s]
zdielaj čo je bitcoin cena

O autorovi

Lukáš Ištvan malá fotka

Lukáš Ištvan

Na finančných trhoch investuje od roku 2014. Je absolventom školení a seminárov od profesionálnych obchodníkov z Českej republiky. Neustále sa vzdeláva, aby držal krok s tými najlepšími. Viac informácií o Lukášovi nájdete na tejto stránke.

Diskusia k článku

Reklama
online trading
Reklama
obchodovanie na burze banner