Správna identifikácia patternov na sviečkovom grafe je jednou zo základných súčastí technickej analýzy. Takéto patterny sú ako zvýrazňovače, ktoré upozorňujú na potencionálny zisk. Jedným z najrozšírenejších a najobľúbenejších je cenová formácia trojuholník (triangle).
Obsah článku
- Čo je formácia trojuholník?
- Ako obchodovať formáciu triangle?
- Typy trojuholníkov
- Ako začať automaticky kopírovať populárnych obchodníkov
Čo je formácia trojuholník?
Trojuholník (triangle) je cenová formácia, ktorá signalizuje pokračovanie alebo otočenie trendu. Trojuholníky sú veľmi populárne kvôli jednoduchému rozpoznaniu a skvelému pomeru risk/zisk (risk/reward ratio).
Okrem toho, veľmi jasne zobrazujú cenové úrovne, na ktorých sa niečo deje.
Ako obchodovať formáciu triangle?
Profesionálni traderi obchodujú túto formáciu dvoma spôsobmi:
- Agresívny vstup do obchodu – do nákupnej (long) alebo predajnej (short) pozície sa vstupuje pri prerazení hrany trojuholníka a najbližšej pivot low/high. Profitovať pri poklese ceny môžeme vďaka CFD kontraktom.
- Konzervatívny vstup do obchodu – do nákupnej (long) alebo predajnej (short) pozície sa vstupuje pri uzavretí sviečky, ktorá preráža hranu trojuholníka.
Tieto možnosti vstupu do obchodu si ukážeme na názorných príkladoch. Stop loss sa umiestňuje pod bližšiu alebo vrchnú low / high trojuholníka. Podľa umiestneného stoplossu sa cieľuje na risk:zisk – 1:1.
Typy trojuholníkov
Poznáme tri typy trojuholníkov:
- Rastúci (ascending triangle)
- Klesajúci (descending triangle)
- Symetrický (symmetrical triangle)
Symetrický trojuholník
Táto cenová formácia označuje klesanie lokálnych maxím (price´s highs) a stúpanie lokálnych miním (price´s lows), ktoré smerujú k spoločnému bodu. Symetrický trojuholník na grafe vytvoríme pomocou trendových čiar, ktoré spájajú lokálne maximá a minimá.
Symetrický trojuholník patrí medzi neutrálnu cenovú formáciu. Veľké rozdiely medzi maximami a minimami referujú o boji medzi nakupujúcimi a predávajúcimi.
Na nižších cenách prevažujú nakupujúci, pričom na vyšších cenách dominujú predávajúci.
Na obrázku si môžeme všimnúť ako sa stretli nakupujúci a predávajúci na trhu BTC/USD. Zo spodu sa nakupujúci snažia cenu tlačiť vyššie (tvoria sa vyššie pivot low), pričom na vyšších cenách narazia na odpor predávajúcich (tvoria sa nižšie pivot high).
Takto sa cena pohybuje do strany, pričom sa zužuje oblasť konsolidácie až do bodu, kedy “tento boj” definitívne vyhrá jedna strana obchodníkov (nakupujúci alebo predávajúci).
Môže vás zaujímať: Aktuálny Bitcoin kurz.
Profesionálni traderi obchodujú túto formáciu z obidvoch strán. To znamená, ak cena prerazí symetrický trojuholník z vrchnej strany – otvárajú nákupnú pozíciu, ak cena prerazí spodnú hranu trojuholníka – vstupujú do predajnej pozície.
Na záver si pozrite jedno užitočné video.
Rastúci trojuholník
Táto cenová formácia vzniká spojením horizontálnej rezistencie a rastúcej trendovej čiary, ktorá spája lokálne minimá. Formácia rastúci trojuholník patrí medzi býčiu formáciu, pomocou ktorej očakávame pokračovanie rastúceho trendu (uptrend).
Pri tejto cenovej formácií profesionálni traderi očakávajú prerazenie horizontálnej rezistencie. Po prerazení vstupujú do nákupnej pozície.
V ukážke si môžeme pozrieť túto formáciu na trhu EUR/USD. Na začiatku grafu vidíme, ako cenu kontrolovali nakupujúci.
Na cene 1,2300 nakupujúci narazili na odpor predávajúcich, ktorí začali výraznejšie predávať. Nakupujúci ale stále prevažujú a pomaličky tlačia cenu vyššie (vytvárajú vyššie pivot low), pričom predávajúci svoju aktivitu nestupňujú a ich predaje postupne slabnú.
Môže vás zaujímať: Čo je sviečkový graf?
Klesajúci trojuholník
Určite správne predpokladáte, že klesajúci trojuholník je inverzným patternom k predchádzajúcemu rastúcemu. Formácia klesajúci trojuholník patrí medzi medvediu cenovú formáciu, pomocou ktorej predpokladáme ďalší pokles ceny.
Pri tejto formácií profesionálni traderi očakávajú prerazenie horizontálneho supportu. Po prerazení vstupujú do predajnej pozície.
V ukážke sme si vybrali trh striebra, na ktorom sa vytvoril klesajúci trojuholník. Cena striebra dlhodobo klesala. Na cene 17.050 prišla prvá výraznejšia nákupná reakcia, ktorá dočasne zastavila downtrend.
Na vyšších cenách predávajúci razantne reagovali a stlačili cenu nižšie. Nakupujúci sa zmôžu na ďalší odraz opäť z cenovej úrovne 17.050, ktorý je už slabší, pričom predávajúci cenu stále tlačia nižšie (vytvárajú nižšie high).
Môže vás zaujímať: Aktuálna cena striebra.
Pre zhrnutie problematiky si pozrite toto užitočné video.
Záver
Predstavili sme si základnú cenovú formáciu trojuholník (po anglicky triangle). Táto formácia je skvelým identifikátorom razantného cenového pohybu.
Ak pochopíte význam trojuholníkových patternov, stanete sa zaručene lepším traderom. Je to síce veľmi jednoduchý, ale zároveň užitočný cenový pattern.
Tento cenový pattern by sa mal nachádzať v základnej výbave každého technického obchodníka a investora. Okrem toho, že je ľahko rozpoznateľný, vďaka indikácií veľkého pohybu ceny, prináša aj veľkú pravdepodobnosť úspešného obchodu.
Ak sa vám zdá kreslenie trojuholníkov zložité, môžete automaticky kopírovať populárnych obchodníkov v najväčšej investičnej sieti eToro. Viac informácií o kopírovaní obchodníkov nájdete v našej eToro recenzii.
Poučenie: Copy Trading nepredstavuje investičné poradenstvo. Hodnota vašich investícií môže stúpať alebo klesať. Váš kapitál je spojený s rizikom.
Páčil sa vám tento článok? Odporučte ho aj svojim priateľom. Pomôžete tak rozšíriť kvalitné informácie o obchodovaní na burze. Nenechajte si újsť ďalšie novinky zo sveta tradingu a pridajte sa k nám aj na facebooku.
Diskusia k článku