O cenových formáciách (patternoch) diskutuje drvivá väčšina technických obchodníkov. Niektoré cenové patterny nám vedia poskytnúť veľmi presné informácie o vývoji na trhu. V tomto článku si popíšeme cenový pattern flag (vlajka).
Obsah článku
- Čo je formácia vlajka?
- Ako vlajka vyzerá?
- Kedy je táto formácia kvalitná?
- Dva spôsoby, ako obchodovať formáciu vlajka
- Druhy patternu vlajka
- Návod, ako začať obchodovať aj keď som začiatočník
Najlepší brokeri na Slovensku
1.
XTB
Váš kapitál je spojený s rizikom
2.
eToro
Váš kapitál je spojený s rizikom
3.
RoboMarkets
Váš kapitál je spojený s rizikom
4.
Saxo Bank
Váš kapitál je spojený s rizikom
Čo je cenová formácia vlajka?
Cenová formácia vlajka (flag) je v drvivej väčšine signalizátorom pokračujúceho trendu. Jej výhodou je veľmi jednoduchá identifikácia na sviečkovom grafe.
Je to skutočne jeden z patternov, ktorý vám ihneď padne do oka a jeho identifikáciu zvládajú aj začínajúci traderi.
Nenechajte sa však zmiasť. Tak ako sú vlajky ľahko identifikovateľné, tak sú aj dostatočne výnosné. Samozrejme za predpokladu, že ich viete správne využívať.
Ako formácia vlajka vyzerá?
Cenový pattern vlajka (flag) sa väčšinou objavuje po výraznom cenovom pohybe. Vyzerá ako malý obdĺžnik, ktorý vzniká spojením lokálnych miním a maxím v oblasti cenovej konsolidácie.
Skladá sa z dvoch častí:
- Prvou je žrď vlajky, ktorá reprezentuje predchádzajúci trend.
- Druhou je vlajka samotná.
Orientácia vlajky je väčšinou horizontálna alebo mierne opačná ako orientácia žrde. Ak žrď reprezentuje klesajúci trend, vlajka je vytvorená pohybom ceny do strany alebo miernym stúpaním.
Oblasť konsolidácie, v ktorej je vytvorená vlajka predstavuje dočasnú čiastočnú rovnováhu, počas ktorej sa sily nákupu resp. predaja musia nadýchnuť k ďalšiemu pohybu ceny.
Môže vás zaujímať: Spoznávame obchodnú metódu Price Action.
Kedy je formácia vlajka naozaj dobrá?
Na kvalitu tohto patternu vplývajú dva parametre.
- Sklon žrde – trend pred vlajkou by mal byť čo najprudší (najvertikálnejší).
- Sklon vlajky – mala by byť čo najbližšie k pomyslenej vodorovnej polohe.
Čím sú tieto dva parametre výraznejšie, tým je vyššia pravdepodobnosť, že cena bude klesať resp. stúpať rovnakým smerom a s rovnakou intenzitou ako žrď vlajky.
Sklon prvej časti patternu (žrde) je veľmi dôležitý pri identifikácií vlajky. „Flag“ patterny sa totiž vyskytujú aj v menej strmých variantoch. Potom však klesá intenzita pokračujúceho trendu a pattern nie je dostatočne spoľahlivý.
Ako obchodovať formáciu vlajka?
Profesionálni traderi obchodujú túto formáciu dvoma spôsobmi:
- Agresívny vstup do obchodu – do nákupnej (long) pozície sa vstupuje pri prerazení vrchnej hrany formácie bull flag. Do predajnej (short) pozície sa vstupuje pri prerazení spodnej hrany formácie bear flag. Profitovať pri poklese ceny môžeme vďaka CFD kontraktom.
- Konzervatívny vstup do obchodu – do nákupnej (long) alebo predajnej (short) pozície sa vstupuje pri uzavretí sviečky, ktorá preráža formáciu bear alebo bull flag.
Príklad agresívneho vstupu do obchodu nájdete v názorných ukážkach nižšie. Stop loss sa umiestňuje pod low alebo high vlajky. Podľa umiestneného stoplossu sa cieľuje na risk:zisk – 1:1.
Môže vás zaujímať: Porovnanie najlepších Forex brokerov pre slovenských obchodníkov.
Druhy cenového patternu vlajka
Poznáme dva druhy vlajkových patternov. Prvým je stúpajúca vlajka (bull flag) a druhým klesajúca vlajka (bear flag). Pri doslovnom preklade bull flag znamená býčia vlajka a bear flag znamená medvedia vlajka.
Stúpajúca vlajka (bull flag)
Stúpajúca vlajka predstavuje indikátor pokračujúceho stúpajúceho trendu (uptrend). Vlajka, ktorá predstavuje oblasť konsolidácie, môže byť horizontálna alebo mierne klesať. Dĺžka vlajky pritom nie je rozhodujúca.
Majte však na zreteli, že čím bude doba konsolidácie dlhšia, tým bude nasledovný trend prudší a intenzívnejší.
Dĺžka pokračujúceho trendu sa dá odhadovať podľa dĺžky žrde. V mnohých prípadoch sú tieto vzdialenosti minimálne rovnaké.
V ukážke na grafe sa sformovala stúpajúca vlajka. Nakupujúci svojou aktivitou tlačili cenu smerom hore (vytvorila sa žrď). Na vyšších cenách narazili na odpor predávajúcich a cena začala konsolidovať (vytvorila sa vlajka).
Predávajúcich však nebolo veľa a svojou aktivitou dokázali cenu iba zabrzdiť. Po pár hodinách nakupujúci opäť ukázali svoju silu, cena prerazila vrchnú hranu vlajky a opäť pokračovala v raste.
Ďalšie informácie o cenovej formácii bull flag nájdete v tomto videu.
Klesajúca vlajka (bear flag)
Ako správne predpokladáte, ide o kompletne inverzný pattern k stúpajúcej vlajke. Klesajúca vlajka predstavuje indikátor pokračujúceho klesajúceho trendu.
Skladá sa z klesajúcej žrde a horizontálnej alebo mierne stúpajúcej oblasti konsolidácie.
V ukážke na trhu dominujú predávajúci, ktorí tlačia cenu smerom dole. Na nižších cenách narazia na menší odpor nakupujúcich.
Po pár hodinách predávajúci potvrdzujú svoju dominanciu prerazením spodnej hrany formácie bear flag a cena pokračuje v poklese.
Ďalšie informácie o cenovej formácii bear flag nájdete v tomto videu.
Záver
Vysvetlili sme si ako vyzerá cenový pattern vlajka. Ten je kvôli jednoduchej identifikácií obľúbený najmä u začínajúcich traderov. Tento cenový pattern obchodujú aj pokročilí alebo profesionálni obchodníci.
Zapamätajte si, že najvyššiu pravdepodobnosť úspešného obchodu máte vtedy, ak budete tieto cenové patterny obchodovať v súlade s dlhodobým trendom.
Napríklad: Ak sa na dennom časovom rámci (D1) trh nachádza v uptrende, je vhodnejšie obchodovať prerazenie vrchnej hrany formácie bull flag. Ak sa trh nachádza v downtrende, je vhodnejšie obchodovať prerazenie spodnej hrany formácie bear flag.
Pre niektorých obchodníkov je obchodovanie pomocou cenových patternov veľmi zložité. Pokiaľ aj vy by ste radi investovali svoje peniaze, ale nevyznáte sa v cenových grafoch, môžete vyskúšať automaticky kopírovať populárnych obchodníkov v najväčšej investičnej sieti eToro. Viac informácií o kopírovaní obchodníkov nájdete v našom návode a recenzii.
Poučenie: Copy Trading nepredstavuje investičné poradenstvo. Hodnota vašich investícií môže stúpať alebo klesať. Váš kapitál je spojený s rizikom.
Páčil sa vám tento článok? Odporučte ho aj svojim priateľom. Pomôžete tak rozšíriť kvalitné informácie o obchodovaní na burze. Nenechajte si újsť ďalšie novinky zo sveta tradingu a pridajte sa k nám aj na facebooku.
Diskusia k článku