Podstatou technickej analýzy je správna identifikácia signálov, ktoré indikujú správny okamih vstupu na trh. Najpoužívanejšou pomôckou pri tejto činnosti je jednoznačne sviečkový graf. Rokmi sa medzi tradermi udomácnili pomenovania rozličných často sa opakujúcich vzorov tzv. sviečkových patternov. Jedným z takých je aj sviečková formácia Evening a Morning Star.
Obsah článku
- Úvod
- Popis sviečkovej formácie Morning Star
- Popis formácie Evening Star
- Záver článku + zhrnutie vo videu
Najlepší brokeri na Slovensku
1.
XTB
Váš kapitál je spojený s rizikom
2.
eToro
Váš kapitál je spojený s rizikom
3.
RoboMarkets
Váš kapitál je spojený s rizikom
4.
Saxo Bank
Váš kapitál je spojený s rizikom
Úvod
Existujú sviečkové formácie, ktoré sa skladajú len z jednej sviečky ako napríklad formácia doji.
Oveľa rozšírenejšie sú však tzv. „multiple patterns“, ktoré sú poskladané z viacerých sviečok v presne určenom poradí a špecifických hodnotách uzatváracej a otváracej ceny.
Formácia Morning Star
Snové pomenovanie Morning Star (po slovensky „Ranná hviezda“) pomenúva pattern, ktorý pozostáva z troch sviečok.
Ide o typickú sviečkovú formáciu, ktorá väčšinou predchádza stúpajúcemu trendu („uptrend“).
- Prvá z troch sviečok je dlhá červená, reprezentujúca poslednú plnohodnotnú časť klesajúceho trendu („downtrend“).
- Je nasledovaná krátkou sviečkou, ktorá môže byť zelená aj červená, dôležité však je, že jej uzatváracia cena („closing price“) je pod úrovňou prvej červenej sviece. Z toho pochádza aj názov „star“, keďže reprezentuje potencionálne najnižší alebo najvyšší bod na sviečkovom grafe.
- Posledná sviečka z patternu „rannej hviezdy“ je veľká zelená svieca, ktorá sa otvára nad úrovňou strednej sviečky. Táto zelená sviečka uzatvára minimálne v polovici prvej červenej sviečky.
Takáto formácia je typickým indikátorom otočenia doterajšieho klesajúceho trendu.
Pri tejto formácií platí, čím vyššie uzavrie dlhá zelená sviečka, tým silnejšia je táto sviečková formácia.
Formácia Evening Star
Sviečková formácia Evening Star (po slovensky – „Večerná hviezda“) je kompletnou inverziou predchádzajúceho patternu. Rovnako sa skladá z troch sviečok.
- Prvá je však veľká zelená, ktorej otváracia cena je vyššia ako uzatváracia.
- Nasledovaná je malou sviečkou zelenej alebo červenej farby. Dôležité však je, že sa uzatvára nad úrovňou celého tela prvej sviece.
- Posledná je väčšia červená sviečka, ktorej otváracia cena je pod predchádzajúcou a uzatváracia cena sa nachádza približne v polovici tela prvej dlhej sviečky.
„Evening star“ je častým indikátorom ukončenia rastúceho trendu, jeho otočenia a následného klesania. Pri tejto formácií platí, čím nižšie uzavrie dlhá červená sviečka, tým silnejšia je táto sviečková formácia.
Môže vás zaujímať: Sviečková formácia Bullish a Bearish Engulfing.
Záver
Pozrite si užitočné video, ktoré vysvetľuje sviečkové formácie Morning Star a Evening Star. Video je v anglickom jazyku.
Podotýkame, že neexistujú stopercentné indikátory zmeny trendu.
Sviečkové formácie morning star a evening star sú však s obľubou používané mnohými tradermi. Väčšina ich však využíva v kombinácií s inými indikátormi ako napríklad RSI (Relative strength index) alebo MACD (Moving average convergence divergence).
Množstvo obchodníkov tieto formácie sleduje pri dôležitých supportoch a rezistenciach (trendové čiary, kĺzavé priemery a ďalšie), na ktorých čakajú reakciu alebo zmenu trendu.
Pokiaľ sú pre vás sviečkové formácie zložité, môžete vyskúšať automaticky kopírovať populárnych obchodníkov v najväčšej investičnej sieti eToro. Viac informácií o kopírovaní obchodníkov nájdete v našej eToro recenzii.
Poučenie: Copy Trading nepredstavuje investičné poradenstvo. Hodnota vašich investícií môže stúpať alebo klesať. Váš kapitál je spojený s rizikom.
Páčil sa vám tento článok? Odporučte ho aj svojim priateľom. Pomôžete tak rozšíriť kvalitné informácie o obchodovaní na burze. Nenechajte si újsť ďalšie novinky zo sveta tradingu a pridajte sa k nám aj na facebooku.
Diskusia k článku